Μεγάλη ανατροπή η Φιορεντίνα, με το ένα πόδι στους «8» η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα πρόκρισης από τη φάση των 16 του Europa Conference League χάρη στη νίκη με 2-0 στο Βέλγιο κόντρα στην Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.

Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος μέχρι το 20ό λεπτό, όταν ο Μισί Μπατσουαγί άνοιξε το σκορ και διαμόρφωσε τις μετέπειτα συνθήκες. Οι Βέλγοι προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως μέσω κόρνερ, όμως οι Τούρκοι κατόρθωναν να απομακρύνουν κάθε κίνδυνο. Στο 84ο λεπτό, ο Τζέιντεν Οστερβόλντε βγήκε μόνος του στην αντεπίθεση και διαμόρφωσε το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντούσαν Τάντιτς με πέναλτι έστειλε τη Φενέρμπαχτσε στην επόμενη φάση από το πρώτο παιχνίδι.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ολυμπιακός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4 (13' Ελ Κααμπί / 4', 30' Ζάχαβι, 9' Σαχάρ, 74' Πέρετς)
  • Άγιαξ - Άστον Βίλα 0-0
  • Μόλντε - Μπριζ 2-1 (43' Στέβενικ, 90+2' Γκούλμπραντσεν / 85' πέν. Ντε Κάιπερ)
  • Στουρμ - Λιλ 0-2 (28', 51' Ντέιβιντ)
  • Ντίναμο Ζάγκρεμπ - ΠΑΟΚ 2-0 (37', 71' Πέτκοβιτς)
  • Σερβέτ - Πλζεν 0-0
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Φενέρμπαχτσε 0-3 (20' Μπατσουαγί, 84' Οστερβόλντε, 90+4' πέν. Τάντιτς)
  • Μακάμπι Χάιφα - Φιορεντίνα 3-4 (12' Σεκ, 29' Κίντα, 67' Καλαϊλί / 2' Ενζολά, 58' Μπελτράν, 73' Μαντράγκορα, 90+5' Μπάρακ)

Πηγή: sport24.gr