Έμειναν στο «Χ» και η πρόκριση στη Φρανκφούρτη - Προβάδισμα για τους «16» η Μόλντε

Η Σεν Ζιλουάζ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και η πρόκριση στους «16» του Europa Conference League θα κριθεί στη Γερμανία. Μεγάλη νίκη η Στουρμ Γκρατς, προβάδισμα πρόκρισης η Μόλντε.

Ισόπαλες 2-2 ήρθαν Σεν Ζιλουάζ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης για τα playoffs του Europa Conference League, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά είδαν τους Βέλγους να επιστρέφουν και να παίρνουν την ισοπαλία που αφήνει τα πάντα ενόψει της ρεβάνς στη Γερμανία (22/02, 22:00).

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι από τους «αετούς», που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 3’ με τον Φαρές Σαϊμπί, ενώ ο ίδιος παίκτης μοίρασε την ασίστ στον Σάσα Καλάιτζιτς στο 10’ για το 2-0. Η Σεν Ζιλουάζ μετά το σοκ που υπέστη στα πρώτα λεπτά του ματς, προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοσή της και μείωσε σε 2-1 στο 31’ με τον Ράσμουσεν.

Οι Βέλγοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο μέρος, κλείνοντας στα καρέ τους την Άιντραχτ. Έτσι, στο 68’ έφεραν το ματς σε ισορροπία με τον Νίλσον για το 2-2, πιέζοντας στη συνέχεια και για το γκολ της ανατροπής.

Στα άλλα ματς, η Μόλντε νίκησε με 3-2 τη Λέγκια Βαρσοβίας και έκανε βήμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, σε ένα παιχνίδι που μπήκε με το πόδι πατημένο σκοράροντας τρία τέρματα μέχρι το 24ο λεπτό!

Συγκεκριμένα, στο 12’ οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία από τα δεξιά, με τον Γκουλμπράντσεν να ανοίγει το σκορ με προβολή από κοντά. Μάλιστα, ο 31χρονος επιθετικός πήρε το «ριμπάουντ» μετά από σουτ που επιχειρήθηκε, σκοράροντας το 2-0. Η νορβηγική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 24’ ο Κάασα σημείωσε το 3-0, μετά την ασίστ του Έρικσεν.

Τελείως διαφορετική η εικόνα του δευτέρου μέρους. Η Λέγκια άλλαξε τελείως το αγωνιστικό της πρόσωπο και στο 63’ μείωσε σε 3-1 με τον Ζόσουε, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα (71’) ο Αουγκουστίνιακ πέτυχε το 3-2, αλλά η Μόλντε κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και έχει πάρει προβάδισμα για τους «16».

Η μοναδική ομάδα που βρίσκεται με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση είναι η Στουρμ Γκρατς, που επικράτησε με 4-1 της Σλόβαν Μπρατισλάβας, σε ένα ματς που ήταν κυρίαρχη από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό.

Οι Αυστριακοί ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο και στο 4’ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπίρεθ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (8’) ο Γκέρσον Ροντρίγκες έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία, πετυχαίνοντας το 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Η Στουρμ Γκρατς είχε το πάνω χέρι και την πρωτοβουλία των κινήσεων, βρίσκοντας το γκολ που της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο 27’ με τον Στάνκοβιτς. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο και στο 64’ σημείωσαν το 3-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κιτεϊσβίλι, ενώ ο Καμαρά στο 90+1' διαμόρφωσε το τελικό 4-1.