Europa Conference League: Δύο στα δύο με... ανατροπή η Πλζεν

Μετά τη δύσκολη νίκη της επί της Μπαλκάνι με 1-0 στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa Conference League, η Βικτόρια Πλζεν έκανε το «2 στα 2» στον 3ο όμιλο, επικρατώντας της Αστάνα με 2-1 στο Καζακστάν και μάλιστα με ανατροπή και «στρογγυλοκάθισε» στο... ρετιρέ της βαθμολογίας.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής του group stage του Europa Conference League, οι δύο ομάδες δεν έδειξαν πολλά πράγματα στο πρώτο ημίχρονο στον αγωνιστικό χώρο της «Astana Arena». Στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 51' με τον Τομάσοφ.

Η «αντίδραση» των Τσέχων ήταν άμεση και μάλιστα εις διπλούν μέσα σε τέσσερα λεπτά! Στο 54' ο Τσόρι ισοφάρισε με πολύ ωραία εκτέλεση μετά από ασίστ του Ντουέ και στο 57' ο Κάλβατς έφερε... τούμπα το σκορ, χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στην Πλζεν, που «βλέπει» πλέον την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης.