Ελσίνκι - ΠΑΟΚ 2-3: Πτήση πρωτιάς με ανατροπή και ηγέτη τον Ντεσπόντοφ

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους όμως στο δεύτερο ήταν σαρωτικός επί της Ελσίνκι και με σκόρερ τους Κουλιεράκη, Ντεσπόντοφ και Τόμας πανηγύρισε μεγάλη ανατροπή (2-3) στην πρεμιέρα του στους ομίλους του Conference League.

Το ματς

Η αναμέτρηση στην "Μπολτ Αρένα" άργησε να βρει ρυθμό, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους παίκτες του ΠΑΟΚ να πιέζουν ψηλά για να εμποδίσουν την ανάπτυξη των Φινλανδών και την Ελσίνκι να αναγκάζεται να κάνει γρήγορα την πρώτη αλλαγή της, με τον τερματοφύλακα Μαένπα να μην μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού (αποχώρησε με φορείο) και τον Οστ να τον αντικαθιστά.

Στο 19' υπήρχε υποψία φάσης από πλευράς Δικεφάλου αλλά ο Σβαμπ ήταν απελπιστικά άστοχος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σε μία φάση που άρχισε με ωραία ατομική ενέργεια του Ντεσπόντοφ, με τη συνέχεια να βρίσκει τους παίκτες του Λουτσέσκου να έχουν μεν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους αλλά να έχουν αρκετές λάθος μεταβιβάσεις από τη μέση και μπροστά και να μην απειλούν.

Από την πλευρά της η Ελσίνκι δεν είχε πρόβλημα να δίνει χώρο στον ΠΑΟΚ και από τη στιγμή που έβλεπε πως δεν κινδύνευε, άρχισε να επισκέπτεται και εκείνη τα αντίπαλα καρέ και δικαιώθηκε. Ο Σοίρι νικήθηκε σε σουτ του από πλάγια θέση από τον Κοτάρσκι στο 35' αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Μπαντέ έπιασε γυριστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λινγκ και έγραψε το 1-0, σε μία φάση που η άμυνα του ΠΑΟΚ πιάστηκε στον ύπνο.

Στο 40ο λεπτό ο Ντεσπόντοφ είχε τη μοναδική καλή στιγμή των ασπρόμαυρων στο πρώτο μέρος, με το σουτ του να φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τον Λουτσέσκου προβληματισμένο για την αναιμική παρουσία της ομάδας του από τη μέση και μπροστά.

Ο Ρουμάνος δεν προχώρησε σε κάποια αλλαγή στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με την ομάδα του όμως να εμφανίζεται απίστευτα μεταμορφωμένη, αφού έβαλε τους Φινλανδούς στα καρέ τους και άρχισε να... σφυροκοπεί είτε από τον άξονα είτε από πλάγια.

Στο 47ο λεπτό οι Ντεσπόντοφ και Εκόνγκ είχαν πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν (ο πρώτος υποχρέωσε τον Οστ σε σπουδαία επέμβαση και ο δεύτερος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά) ενώ δύο λεπτά αργότερα ο κίπερ της Ελσίνκι απογειώθηκε για να διώξει σε κόρνερ την καρφωτή κεφαλιά του Σβαμπ.

Η "απάντηση" της Ελσίνκι ήρθε μέσω του κορυφαίου παίκτη της, Ραντούλοβιτς, που μέσα σε σε ένα δίλεπτο είχε δοκάρι (50') και σουτ που αποκρούστηκε δύσκολα από τον Κοτάρσκι (52'), με τον ΠΑΟΚ να ασκήσει νέα πίεση στα επόμενα λεπτά και να δικαιωθεί.

Αυτό έγινε στο 55ο λεπτό, με τον Ντεσπόντοφ να εκτελεί φαλτσαριστά φάουλ από τα αριστερά και τον Κουλιεράκη να πετάγεται στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, για να νικήσει τον Οστ και να φέρει το ματς σε ισορροπία (1-1). Στα αμέσως επόμενα λεπτά μάλιστα θα μπορούσε να γίνει και ολική ανατροπή, με τον Δικέφαλο να έχει νέες καλές στιγμές με τους Μπάμπα (58') και Σβαμπ (59').

Μετά το εκρηκτικό αυτό 15λεπτο όπου οι παίκτες του ΠΑΟΚ ποδοπάτησαν τους αντιπάλους τους, η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να παίζουν με λιγότερη ένταση και και να κατεβάζουν ρυθμούς, με τους προπονητές να προχωρούν σε διαδοχικές αλλαγές για να τις φρεσκάρουν ώστε να τα δώσουν όλα στην τελική ευθεία.

Αυτό το πέτυχε μόνο η ελληνική ομάδα, με τον Ντεσπόντοφ να είναι άστοχος στο 77' μετά από πάσα του Κωνσταντέλια αλλά να γίνεται killer στο 82ο λεπτό, όταν εκτέλεσε (με τη βοήθεια του δεξιού δοκαριού) τον Οστ μετά από ωραίο γύρισμα της μπάλας από τα αριστερά του Μπάμπα (1-2).

Η ανατροπή αυτή απελευθέρωσε ψυχολογικά τους Θεσσαλονικείς και στα επόμενα λεπτά πήραν πλήρως τον έλεγχο της αναμέτρησης, για να απειλήσουν ξανά τους Φινλανδούς με τον Κωνσταντέλια και να φτάσουν στο 90+4' και σε τρίτο γκολ, με προβολή του Τόμας μετά από επέλαση του Τάισον από τα δεξιά σε ταχύτατη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ.

ΕΛΣΙΝΚΙ: Μαένπα (13' Εστ), Τοίβιο, Ντα Γκράκα, Ραϊτάλα, Σοίρι, Κανελλόπουλος (76' Πάνανεν) Λίνγκμαν, Χαμαλάινεν (62' Κέσκινεν), Χετεμάι (62' Τανάκα), Μπαντέ (62' Μπενίσαν), Ραντούλοβιτς

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Τροστ-Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (67' Οζντόεφ), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (67' Τάισον), Μουργκ, Ντεσπόντοφ (85' Βιεϊρίνια), Σαμάτα

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο

Άιντραχτ - Αμπερντίν 2-1 (11' πεν. Μαρμούς, 61' Κοχ / 22' Πολβάρα)

Ελσίνσκι -ΠΑΟΚ 2-3 (35' Μπαντέ, 90+9' πεν. Ραντούλοβιτς / 55' Κουλιεράκης, 82' Ντεσπόντοφ, 90+4' Τόμας)

Πηγή: Sport24.gr