Europa Conference League: Γλίτωσε με Ντέιβιντ η Λιλ

Με γκολ του Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 18ο λεπτό της παράτασης (108΄) η Λιλ ισοφάρισε 1-1 τη Ριέκα στην παραθαλάσσια κροατική πόλη, προκρίθηκε στους ομίλους του Europa Conference League και απέφυγε ένα μεγάλο... πατατράκ. Ακόμα πιο δύσκολα η Γκενκ απέφυγε έναν οδυνηρό αποκλεισμό στα Άδανα, επικρατώτας 5-4 στα πέναλτι της τοπικής Ντεμιρσπόρ (1-0 η τουρκική ομάδα στα 120 λεπτά).

Με αρχηγό τον Παντελή Χατζηδιάκο και σέντερ φορ τον Βαγγέλη Παυλίδη, η Άλκμααρ «επιβίωσε» στο «θρίλερ» και προκρίθηκε επί της Μπραν, με 6-5 στα πέναλτι! Με το πρώτο ματς στο 1-1, οι Ολλανδοί έδειχναν να καθαρίζουν το ματς όταν προηγήθηκαν 3-1, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έστειλαν το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας 3-3. Στη διαδικασία των πέναλτι η Άλκμααρ ήταν πιο ψύχραιμη και προκρίθηκε στους ομίλους. Ανάμεσα στους σκόρερ της ήταν και ο 19χρονος Ρούμπεν Φαν Μπόμελ, γιος του προπονητή της Αντβέρπ, Μαρκ Φαν Μπόμελ που πανηγύρισε χθες την πρόκριση σε βάρος της ΑΕΚ.

Επίσης, η Φενερμπαχτσέ των πολλών αστέρων, Τάντιτς, Τζέκο, Φρεντ και των υπόλοιπων, πέρασε από το Ένσεντε με νίκη 1-0 επί της Τβέντε, σε μια ρεβάνς-τυπική διαδικασία μετά το 5-1 της Κωνσταντινούπολης. Σκόρερ, με πέναλτι, ο Έντιν Τζέκο στο 70΄.

Η Φιορεντίνα τα... χρειάστηκε, αλλά τελικά κατάφερε να προκριθεί σε βάρος της Ραπίντ Βιένης, επικρατώντας 2-0 στη Φλορεντία και ανατρέποντας το 0-1 του πρώτου αγώνα. Ο Νίκολας Γκονζάλες «υπέγραψε» την πρόκριση με πέναλτι στο 90΄, ενώ ο ίδιος είχε ανοίξει το σκορ στο 59΄.

Φοβερό ματς έγινε στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» όπου η Μπριζ επέστρεψε από το 0-2 και ισοφάρισε 2-2 την Οσασούνα μέσα σε 5 λεπτά μετά το 70΄, παίρνοντας την πρόκριση αφού είχε νικήσει 2-1 στην Παμπλόνα. Η Σπαρτάκ Τρνάβα νίκησε 2-1 στην παράταση τη Ντνίπρο και προκρίθηκε πρώτο ματς 1-1) αφού οι Ουκρανοί... κατάφεραν να χάσουν δύο παίκτες με κόκκινη κάρτα από το 100΄ μέχρι το 108΄. Τέλος, εύκολα πήραν το «εισιτήριο» για τους ομίλους η Αϊνχτραχτ και η Άστον Βίλα, επί της Λέφσκι Σόφιας και της Χιμπέρνιαν αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για τα πλέι οφ του Europa Conference League (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων):

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Χαρτς (Σκωτία) 4-0 (2-1)

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Σέπσι (Ρουμανία) 3-2 (2-2)

* Στην παράταση. Κ.α. 2-2

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Φαρούλ Κονστάντσα (Ρουμανία) 2-0 (1-2)

Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία) 1-0 (1-0)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Γάνδη (Βέλγιο) 1-2 (0-2)

Τβέντε (Ολλανδία)-Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 0-1 (1-5)

Μπραν (Νορβηγία)-Άλκμααρ (Ολλανδία) 3-3 (1-1)