Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΑΕΚ 1-0: Το πάλεψε αλλά «έπεσε» με το κεφάλι ψηλά

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ η ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα με 1-0 στον δεύτερο αγώνα με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, για τον γ΄ προκριματικό του Κονφερενς Λιγκ.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα και συνάμα άφησε εκτός Ευρώπης την ΑΕΚ, σημειώθηκε από τον Ζάχαβι μετά από εύστοχή εκτέλεση πέναλτι στο 86'.

Η ομάδα του Όλτρα στάθηκε πολύ καλά σε όλο τον αγώνα, ενώ θα μπορούσε κανείς να πει ότι αδικήθηκε, καθώς θα μπορούσε να της δοθεί πέναλτι το 81'.

Η ΑΕΚ στάθηκε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση κάποια σουτ από πλευράς Μακάμπι κυρίως στα αρχικά στάδια του αγώνα.

Στο 4’ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Ζάχαβι να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πίριτς, ωστόσο ο Βόσνιος κίπερ νίκησε τον αντίπαλο επιθετικό με σωτήρια επέμβαση.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ καταγράφηκε στο 7’ με το σουτ του Φαράζ να καταλήγει έξω.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η ΑΕΚ προσπαθούσε να κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο λόγω του ανοιχτού παιχνιδιού της Μακάμπι, ενώ την ίδια ώρα στεκόταν αρκετά καλά αμυντικά, κλείνοντας τον κεντρικό διάδρομο μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να παίξει με κάθετες πάσες.

Στο 36’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο, ο Μιλίτσεβιτς πήρε την πρώτη κεφαλιά, στη συνέχεια ο Πέρε Πονς τη δεύτερη από κοντινή απόσταση ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Πέρετζ.

Στο 42’ η ομάδα του Όλτρα βρήκε δίχτυα με τον Γκιούρτσο, το τέρμα ωστόσο δεν μέτρησε καθώς ο βοηθός υπέδειξε τον Ούγγρο σε θέση οφσάιντ.

Γενικότερα η ΑΕΚ είδε το πλάνο της να βγαίνει σε αρκετά μεγάλο βαθμό στο πρώτο ημίχρονο καθώς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ με λίγη περισσότερη προσοχή στις αντεπιθέσεις της, θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει κάποιες καλές προϋποθέσεις.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους η εικόνα ήταν παρόμοια με το πρώτο, με τους Ισραηλινούς να κρατάνε μπάλα και να προσπαθούν να βρουν διαδρόμους για να απειλήσουν, ωστόσο η ΑΕΚ παρέμεινε συγκεντρωμένη στο πλάνο της, μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να κάνει πολλά πράγματα.

Στο 56’ οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή καθώς έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Τόμοβιτς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Λόπες και αυτός από κοντά δεν κατάφερε να βρει καλά τη μπάλα.

Στο 67' η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Γκάμα, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Στο 70' ο Πίριτς φώναξε για άλλη μια φορά «παρών» όταν ο Ζάχαβι έδωσε στον κενό χώρο για τον Ντον Πέρετς και αυτός από κοντά έκανε το πλασέ με τον κίπερ της ΑΕΚ να του λέει «όχι», ενώ δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας των Λαρνακέων είχε σύμμαχο το αριστερό του δοκάρι μετά από σουτ του Ζάχαβι.

Στο 80' η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όταν μετά από γύρισμα ο Γκαρσία βρήκε τον Πέρε Πονς και αυτός από πολύ κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ σκόραρε με το γκολ ωστόσο να μη μετράει ούτε τότε λόγω οφσαίντ.

Στο 85' ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για την Μακάμπι μετά από ανατροπή του Παρφέ από τον Μιλίσεβιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε εύστοχα ένα λεπτό αργότερα ο Ζάχαβι, ο οποίος έγραψε το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφήνοντας συνάμα εκτός Ευρώπης την ομάδα της Λάρνακας, παρά την μεγάλη προσπάθειά της.

Γήπεδο: Στάδιο Bloomdfield

Σκόρερ: Ζάχαβι (86' πέναλτι)

Κίτρινες: Ρεβίβο (44’) / Φαράζ (26’), Σάντσεζ (65’), Λέδες (76’)

Κόκκινες: -

ΜΑΚΑΜΠΙ: Πέρετζ, Μακον, Νταν Μπιτόν, Σαμποριτ, Ρεβίβο, Νιρ Μπιτόν, Οβερεμ, Ντορ Πέρετζ, Κόχεν (Μίλσον 61’), Ζάχαβι, Παρφέτ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσες, Γκαρσία, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Λέδες, Πονς, Καπτούμ, Φαράζ (Γκάμα 63’), Γκιούρτσο, Σολ (Λόπες 46’).