Με αγχωτική ισοπαλία... σφράγισε την πρόκριση η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερνες Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Τορμπέδο στην Αρένα και σε συνδυασμό με τη νίκη της, 2-3 στον πρώτο αγώνα, συνεχίζει το Ευρωπαϊκό της ταξίδι. Τα δύο τέρματα, ήρθαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Επόμενη αντίπαλος για την ΑΕΚ, εκτός απροόπτου θα είναι η Μακάμπι Τελ Αβίβ που κέρδισε στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα την Πετροκούμπ με 3-0.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, ήρθε  για  την ΑΕΚ με σουτ του Σολ το οποίο απόκρουσε ο κίπερ της Τορμπέδο.

Στο 16ο λεπτό απείλησαν οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Μιακις και στην εξέλιξη της φάσης ακολούθησε μεγάλη ευκαιρία με τον Ξενοφόντοφ, ο οποίος έκανε τη κεφαλιά και ο Πίριτς απόκρουσε δύσκολα. Στο 24ο λεπτό, ήρθε άλλη μια τελική για την Τορμπέδο, με σουτ του Σεβτσένκο εκτός περιοχής.

Ένα λεπτό μετά, ήρθε η απάντηση της ΑΕΚ. Ο Σολ έκανε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση, όμως η μπάλα πήγε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 29ο λεπτό, η ομάδα της Λάρνακας θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα όμως το δυνατό σουτ του Γκαρσία, σταμάτησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Πριν το τέλος του πρώτου μέρους, είχε η ΑΕΚ τελική, με σουτ του Γκιούρτσο, το οποίο ωστόσο πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, ή ΑΕΚ απείλησε με κεφαλιά του Πονς σε μια φάση που η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά μετά, ήταν σειρά του Φαράζ να απειλήσει με σουτ εντός περιοχής, όμως ο τερματοφύλακας της Τορμπέδο απόκρουσε σταθερά, ενώ το ίδιο έγινε και σε νέο σουτ που ακλούθησε, αυτή την φορά από τον Σολ.

Η επόμενη τελική ήρθε στο 74ο λεπτό, για την ΑΕΚ. Ο Γκάμα έκανε ωραίο σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ
Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ σκόραρε με κεφαλιά του Πονς και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Αυτό, όμως, δεν ήταν το τελικό αποτέλεσμα καθώς στην επόμενη φάση, η Τορμπέδο επίσης με κοντινή κεφαλιά του Γκορμπάτσικ, έκανε το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ, ήταν όμως η ομάδα που πανηγύρισε στο τέλος την πρόκριση καθώς είχε κερδίσει στον πρώτο αγώνα με 2-3.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσεζ, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Πονς, Λέδες (90+2'Ρομπέρζ), Γκιούρτσο (88'Κάσας), Φαράζ (70'Γκάμα), Σολ, Λόπες (70'Τρισκόφσκι).
Στον πάγκο: Χερέριν, Τούμπας, Καπτούμ, Ανδρέου, Καψής, Τζιωρτζής, Μάμας.

ΤΟΡΠΕΔΟ: Abramovich, Burkο, Premudrov, Batyshchev (83'Mychelkin), Ovono (61'Kovalev), Shevchenko (61'Gorbachik), Ksenofontov (61'Lisakovich), Pobudei (78'Mensah), Glushchenkov, Mialko, Myakish.

Στον πάγκο: Yurasov, Chizh, Mychelkin, Lisakovich, Zaleski, Kovalev, Patsko, Gorbachik,  Mensah.