Τορπέντο - ΑΕΚ 2-3: Γλίτωσε το... χαρακίρι, προβάδισμα με άγχος

Η ΑΕΚ είδε το 3-0 στο ημίχρονο να γίνεται 3-2 στην επανάληψη. Η Τορπέντο επέστρεψε και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα, η οποία παρά ταύτα πήρε το προβάδισμα για πρόκριση στον γ' γύρο του Conference League, τη στιγμή που η Μακάμπι περιμένει μάλλον αντίπαλο.

Τα γκολ των Γκιούρτσο (6' πεν.), Κάσας (16') και Φαράζ (40') δεν ήταν αρκετά για τους Λαρνακείς, έτσι ώστε να φύγουν με τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης από την Ουγγαρία, στο άδειο από κόσμο Varosi Stadion. Αρκούσαν ωστόσο για να τους δώσει τον πρώτο λόγο εν όψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης (2/8) στην «ΑΕΚ Αρένα».

Οι Λευκορώσοι παρά την αγωνιστική τους απραξία, ήταν αυτοί που απείλησαν την ΑΕΚ στην αρχή της αναμέτρησης (3', 4') μετά από λάθη στην άμυνα. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ράφα Λόπες κέρδισε πέναλτι το οποίο και αξιοποίησε ο Γκιούρτσο. Εκεί ήταν που πάτησε καλύτερα και η ομάδα του Όλτρα και στο 16' με κεφαλιά του Κάσας από ασταθή εμπέμβαση του Αμπράμοβιτς διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΚ. Στο 36' είχαν δοκάρι οι γηπεδούχοι σε μακρινό σουτ του Πομπουντέι.

Ο Φαράζ στο 40' πήρε ασίστ πάρε βάλε από τον Γκιούρτσο για να διαγράψει το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Από εκεί και πέρα, στο β' ημίχρονο είχε πολλά κενά με αποτέλεσμα να δώσει χώρους στην Ουγγαρία.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μέσα σε ένα 4λεπτο έβαλαν «φωτιά» στο παιχνίδι. Πρώτα ο Γκλουτσένκοφ, εκμεταλλεύτηκε ασταθή επέμβαση του Τούμπα και στο 73' ο Οβόνο έγραψε το 2-3. Αγχώθηκε η ΑΕΚ και στην πορεία χρειάστηκε και η επέμβαση του Τούμπα στο 86' για να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, που στην τελική αυτό μέτρησε.

Βέβαια έχει πολλά να διορθώσει, μέχρι και την ρεβάνς ο Όλτρα με τους ποδοσφαιριστές του, ειδικά στο μεσοαμυντικό κομμάτι όπου οι Λευκορώσοι βρήκαν αρκετούς χώρους.

Τορπέντο: Αμπράμοβιτς, Μπούρκο, Γκλουτσένκοφ, Πρεμούντροφ, Τσις, Σεφτσένκο, Μπάτιτσεφ (63’ Ξενοφόντοφ), Πομπουντέι (75’ Κοβάλεφ), Λισακόβιτς (89’ Μιχέλκιν), Μένσα, Γκόρμπασικ (63’ Οβόνο)

ΑΕΚ: Τούμπας, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Σάντσες, Κάσας, Πονς, Μάμας (76’ Καπτούμ), Λόπες (76’ Τρισκόφσκι), Φαράζ (76’ Γκάμα), Γκιούρτσο (90+3’ Ανδρέου), Σολ (87’ Ρομπερζ)

Σκόρερ: Γκλουτσένκοφ (69’), Οβόνο (73’) / Γκιούρτσο (6’ πεν.), Κάσας (16’), Φαράζ (40’)
Κίτρινες: Πρεμούντροφ, Σεβτσένκο