ΑΠΟΕΛ - Βοϊβοντίνα 2-1: Η… Γεωργία να ‘ναι καλά! (vids)

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του ΑΠΟΕΛ στις επίσημες υποχρεώσεις του για τη σεζόν 2023/24.

Υποδεχόμενοι στο ΓΣΠ τη Βοϊβοντίνα οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν 2-1 και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης εν όψει της αναμέτρησης στη Σερβία την ερχόμενη Πέμπτη (3.8).

Τα τέρματα των Γεωργιανών Κβιλιτάια και Ντβάλι, πριν και μετά την ανάπαυλα, χάρισαν στο Ρικάρντο Σα Πίντο ένα επιτυχημένο ντεμπούτο του στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

Οι Σέρβοι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί νωρίς, όμως ο Μπέλετς βγήκε νικητής στη μονομαχία με τον Τσούμιτς που είχε βρεθεί σε θέση βολής (7’).

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε ουσιαστικά με διαγώνιο σουτ του Σεμπάκ (16’) και άνοιξε το σκορ λίγο μετά το ημίωρο, όταν από σέντρα του Σούσιτς ο Κβιλιτάια με προβολή εντός μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κάρεβιτς (32’).

Στο επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας της Βοϊβοντίνα εξουδετέρωσε σουτ του Φετφατζίδη και το ημίχρονο έκλεισε με τις τελικές στο 8-1 και το ποσοστό κατοχής στο 72%-28% υπέρ των «γαλαζοκιτρίνων».

Από λανθασμένη απομάκρυνση του Κρέσπο ο νεοεισελθών Βούκιτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπέλετς, ο οποίος -όπως και στο πρώτο ημίχρονο- απέκρουσε σωτήρια (48’). Ο Κάρεβιτς εξουδετέρωσε σε κόρνερ τις προσπάθειες των Εντουάρντο (49’) και Σαρφό (52’) και στο 56’ οι Σέρβοι έφτασαν στην ισοφάριση.

Από κόρνερ του Νίκολιτς κι αδυναμία απομάκρυνσης ο Μπαραγέ έδωσε στον Τσούμιτς, εκείνος σέντραρε εντός περιοχής και ο αμαρκάριστος Ζούκιτς με κεφαλιά νίκησε τον Μπέλετς.

Σαρφό (59’) και Κβιλιτάια (64’) δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κάρεβιτς, ο οποίος όμως σε εκτέλεση κόρνερ του Εντουάρντο έκανε λανθασμένη έξοδο επιτρέποντας στον Νβτάλι να κοντρολάρει εντός περιοχής και με γυριστό να δώσει ξανά προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ (65’)!

Ακολούθως και παρά τις εκατέρωθεν αλλαγές για «φρεσκάρισμα» η κόπωση αύξησε σημαντικά τα λάθη και σχεδόν εκμηδένισε τις ευκαιρίες για γκολ, με αποτέλεσμα το 2-1 να παραμείνει αμετάβλητο έως το τελευταίο σφύριγμα του Ρόμπερτσον.

ΑΠΟΕΛ - ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ  2-1 (27.7)
Γήπεδο:
ΓΣΠ
Σκόρερ: 32’ Κβιλιτάια, 65’ Ντβάλι / 56’ Ζούκιτς
Διαιτητές: Ντόναλντ Ρόμπερτσον - Άλαν Μάλβανι, Ρος Μακλέοντ - Γκραντ Ίρβαϊν (όλοι Σκοτσέζοι)
Κίτρινες: Κρέσπο / Βούκσεβιτς, Τραορέ, Τσούμιτς
ΑΠΟΕΛ (4-2-3-1): Μπέλετς - Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Σεμπάκ - Κοσταντίνοβ (85’ Πέτροβιτς), Σαρφό (73’ Βιγιαφάνιες) - Ντάλσιο, Φετφατζίδης (73’ Γαβριήλ), Εντουάρντο (73’ Μαρκίνιος) - Κβιλιτάια (85’ Τομανέ).
ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ (4-2-3-1): Κάρεβιτς - Λαζάρεβιτς (46’ Γέλισιτς), Τραορέ, Τσρνομάρκοβιτς, Αντόνιεβιτς (84’ Μίλετιτς) - Ζούκιτς (78’ Μπούσνιτς), Μιλοσάβλιεβιτς - Μπαραγί, Νίκολιτς (58’ Ραντούλοβιτς), Τσούμιτς - Βούκτσεβιτς (46’ Βούκιτς).