Καμπάλα – Ομόνοια 2-3: Show Μπεζούς, προβάδισμα το τριφύλλι!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρομάν Μπεζούς ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ η Ομόνοια πέρασε με διπλό από την έδρα της Καμπάλα κερδίζοντας με 3-2 και έκανε το πρώτο (μικρό βήμα) για πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρου του Κόνφερερνς Λιγκ.

Οι πράσινοι τα χρειάστηκαν απέναντι στους Αζέρους που ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και πήραν προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Αγιούπ. Χρειάστηκαν άλλες δυο μεγάλες επεμβάσεις του Φαμπιάνο στο 24ο λεπτό και 33ο λεπτό ενώ ενδιάμεσα στο 27ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι.

τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος είχε ο Μπεζούς. Εκεί που δεν έβρισκε λύσεις η Ομόνοια ο Ουκρανός με απευθείας εκτέλεση φαουλ ισοφάρισε σε 1-1 και άλλαξε τα δεδομένα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος έτσι άρχισε το δεύτερο για την Ομόνοια. Στο 50ο λεπτό και πάλι ο Ουκρανός με εντυπωσιακή εκτέλεση φαουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για προβάδισμα των πρασίνων.

Ωστόσο οι Αζέροι 12α λεπτά αργότερα και στο 62ο λεπτό βρήλαν τον τρόπο και έφεραν και πάλι τον αγώνα στα ίσα με τον Αγιούπ και πάλι κάνοντας το 2-2.

Την τελευταία λέξη όμως στην αναμέτρηση είχε και πάλι ο Μπαζούς. Ο Κακουλής κέρδισε το πέναλτι και ο Ουκρανός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για 2-3 και τη νίκη προβάδισμα των πρασίνων ενόψει του επαναληπτικού σε μια εβδομάδα στο ΓΣΠ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Μαρκίνιος (71’ Λέτσιακς), Σεμέδο, Κασάμα (71’ Μπασιρού), Λοϊοζου (72’ Σίμιτς), Καρίμ (75’ Κακουλής), Λάνγκ, Κούσουλος, Μπέζους (88’ Μίλετις)

Καμπάλα: 13 Atangana, 2 Qırtımov, 4 Lucas Áfrico, 7 Safarov, 9 Allach, 10 Hani, 14 Iskandarov, 28 Musayev, 34C Abbasov, 72 Khalaila, 99 Isaiah