Προβάδισμα πρόκρισης δια ποδός Τσέποβιτς

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στο γ' προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ έκανε η ΑΕΛ που κέρδισε τη Βλαζνία με 1-0 στο Τσίρειο χάρη στο τέρμα του Στέφαν Τσέποβιτς στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Δυο δοκάρια από τους γηπεδούχους, το πρώτο από το σκόρερ και το άλλο από τον Έουλερ. Αντίκρισε την κίτρινη κάρτα και θα χάσει τον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης ο Τζούρτζεβιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μουδιασμένη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΛ και παρά το γεγονός ότι δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις, οι πιο έτοιμοι Αλβανοί έδειχναν επικίνδυνοι να κάνουν τη ζημιά.  Πήραν την κατοχή και έχασαν δυο ευκαιρίες για να το πράξουν χωρίς αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ και από το 30ο λεπτό ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού και ξεκίνησε την πίεση για το γκολ. Τα δυο δοκάρια από τους Τσέποβιτς στο 33' και Έουλερ στο 42', έδειξαν ότι η ομάδα της Λεμεσού βρισκόταν στο σωστό δρόμο. Οι Αλβανοί έδειχναν χαμένοι και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι παίκτες του Κέρκεζ άνοιξαν το σκορ. Στο 45+2' μετά από ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στον Τσέποβιτς, ο οποίος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ και έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με τη σημαντική διαφορά του τέρματος του.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις φάσεις να είναι ελάχιστες μπροστά στις δυο εστίες. Η ΑΕΛ δεν έχασε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλο, ενώ στο 56' έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όμως, το σουτ του Σάντος αποκρούστηκε δύσκολα από τον Ζόγκοβιτς σε κόρνερ.

Στο 78' καταγράφηκε η επόμενη καλή φάση του αγώνα, όταν ο Τόρες απείλησε τον τερματοφύλακα των Αλβανών που ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Η τελευταία της αναμέτρησης άνηκε και πάλι στην ΑΕΛ, όμως, το σουτ του Άντονι Γεωργίου πέρασε λίγο έξω.