Σαρωτική Βοσνία διέλυσε τους Φινλανδούς!

Η Βοσνία επικράτησε με 4-1 της Φινλανδίας και την πλησίασε στους δύο βαθμούς, παίρνοντας παράλληλα την ισοβαθμία απέναντι της.

Τι κι αν έπαιζε χωρίς την πριμαντόνα της, τον Έντιν Τζέκο; Τι κι αν προερχόταν από πολλές εσωτερικές φουρτούνες με τον Ρόμπερτ Προσινέτσκι να παραιτείται και μετά να αναιρεί την απόφασή του; Σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο, η Βοσνία διέλυσε την Φινλανδία με 4-1 και όχι μόνο τον πλησίασε στους δύο βαθμούς στην μάχη για την δεύτερη θέση στον όμιλο της Εθνικής μας (12-10), αλλά πήρε και την μεταξύ τους ισοβαθμία, καλύπτοντας την ήττα στο Τάμπερε με 2-0!

Η Βοσνία έκανε την καλύτερη της εμφάνιση, το σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς στην Ζένιτσα, σε ένα ματς που πήγαν όλα δεξιά για τους γηπεδούχους. Δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Χάιροβιτς με εντυπωσιακό βολέ έκανε το 1-0 (29’), ενώ λίγο πριν βγει το ημίχρονο ο Μίραλεμ Πιάνιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων (37’, 2-0).

Ο σταρ της Γιουβέντους (από ασίστ του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Γκόικο Τσίμιροτ) έκανε το 3-0 (58’), ενώ το τέταρτο γκολ απέναντι σε μία άμυνα που πελαγοδρομούσε (παρότι είχε δεχθεί μόλις τέσσερα γκολ στις έξι πρώτες αγωνιστικές) ήρθε από τον Χόντζιτς (73’). Οι Φινλανδοί που δεν είχαν πια τίποτα να χάσουν, μείωσαν με τον Πογιάνπαλο (79’, 4-1), αλλά το γκολ αυτό ουσιαστικά δεν τους χρησιμεύει πουθενά, αφού έχασαν την ισοβαθμία με τους Βόσνιους.

Στον 4ο όμιλο, η «λευκή» ισοπαλία της Ιρλανδίας μέσα στην Γεωργία, σε συνδυασμό με την νίκη της Δανίας επί της Ελβετίας με 1-0 (84’ Πόουλσεν) τις βρήκε αγκαλιά στην κορυφή του 4ου ομίλου με 12 βαθμούς, ενώ στην δεύτερη θέση του 6ου ομίλου (πίσω από την Ισπανία) σκαρφάλωσε η Ρουμανία που λύγισε στο τέλος την αντίσταση των Φερόε με το πλασματικό 0-3 (74’ Πούσκας, 83’ Μιτρίτα, 94’ Κεσέρου).

Πηγή: Sdna.gr