Γονάτισε την Ρουμανία και έβαλε «φωτιά» στον 5ο όμιλο!

Το Βέλγιο πήρε το τρίποντο κόντρα στη Ρουμανία με 2-0 και μπήκε δυνατά στη μάχη για την πρόκριση στους "16" του Euro 2024. Ο Τίλαμενς με το γρήγορο γκολ στο δεύτερο λεπτό και ο Ντε Μπρόινε στο 80ο σφράγισαν το τρίποντο για τους κόκκινους διαβόλους που έδωσαν τεράστιο ενδιαφέρον στην τρίτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου, καθώς όλοι ισοβαθμούν στους τρεις.

Το 1-0 προήλθε από ομαδική ενέργεια των παικτών του Ντομένικο Τεντέσκο. Ο Λουκάκου έστρωσε στον Τίλεμανς ο οποίος με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Ρουμάνοι πάλεψαν για την ισοφάριση, όμως το Βέλγιο ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερο και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για ένα γκολ. Αυτό ήρθε στο 80ο λεπτό. Ο Καστέλς εκτέλεσε ένα δυνατό βολέ με το οποίο βρήκε τον Ντε Μπρόινε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και ο μεσοεπιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι με ωραίο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το Βέλγιο είχε σκοράρει νωρίτερα στο 64ο λεπτό με τον Λουκάκου, ωστόσο ακυρώθηκε με τη χρήση του ημιαυτόματου οφσάιντ. Ο Ντε Μπρόινε τροφοδότησε τον θηριώδη φορ με υπέροχη κάθετη στην πλάτη της άμυνας της Ρουμανίας, όμως ο Λουκάκου ήταν εκτεθειμένος, με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρωθεί.

Η Ρουμανία την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τη Σλοβακία και το Βέλγιο την Ουκρανία.

Το ματς

Οι κόκκινοι διάβολοι βρήκαν το γκολ στην πρώτη τους προσπάθεια στο ματς με τον Τίλεμανς και έβαλαν από νωρίς την πίεση στους Ρουμάνους.

Οι παίκτες του Ιορντανέσκου πάλεψαν για να πάρουν κάτι από το ματς από τα πρώτα λεπτά. Στο πέμπτο λεπτό είχαν την ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 5' αλλά η ωραία κεφαλιά που έπιασε ο Μπούρκα είχε απάντηση από τον Καστέλς.

Μετά το 10ο λεπτό οι Βέλγοι ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος και είχαν την κατοχή της μπάλας. Ο Λουκάκου είχε την πρώτη απειλή στο 14', αλλά η προσπάθειά του κατέληξε κόρνερ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά το πλασέ του Λουκεμπάκιο εξουδετερώθηκε από τον Νίτα.

Οι δύο ομάδες έπαιζαν ανοικτά με στόχο να σκοράρουν και να πετύχουν κάποιο γκολ. Στο 31ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντοκού να απειλήσει, όμως το σουτ που εξαπέλυσε είχε απάντηση από τον Νίτα. Η τελευταία καλή στιγμή των Βέλγων στο πρώτο μέρος ήταν το δυνατό σουτ του Ντε Μπρόινε που δεν βρήκε στόχο. Στο 45' ο Μπούρκα πήρε μια κεφαλιά, όμως αυτή πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι Ρουμάνοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν τις τελικές με τον Μαν και τον Μιχάιλα, αλλά ο Καστέλς σταμάτησε τον πρώτο, καθώς ήλεγχε την πορεία της μπάλας.

Στη συνέχεια τη σκυτάλη των ευκαιριών πήρε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε με δύο ωραία σουτ εκτός περιοχής, όμως το ένα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο δεύτερο ο Νίτα απομάκρυνε σωτήρια. Στο 63ο λεπτό ο Ντοκού πήρε την μπάλα από τα αριστερά και έκανε επέλαση στην περιοχή, ταλαιπωρώντας δύο αντιπάλους του, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι Ρουμάνοι το πάλεψαν και πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, στην προσπάθειά τους να πάρουν κάτι στο ματς. Ωστόσο οι Βέλγοι το καθάρισαν χάρη στο γκολ του Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 80ο λεπτό, με το οποίο πήραν το τρίποντο.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βέλγιο: Καστέλς, Καστάν, Φάες, Βερτόνγκεν, Ντοκού, Τεατέ, Τίλεμανς, Ονάνα, Ντε Μπρόινε, Λουκεμπάκιο, Λουκάκου.

Ρουμανία: Νίτα, Ράτσιου, Ντραγκούσιν, Μπούρκα, Μπάνκου, Μάριους Μάριν, Ραζβάν Μάριν, Στάντσιου, Μιχαΐλα, Μαν, Ντράγκους.

Πηγή: sport24.gr