Με το δεξί η Ελβετία, άργησε να ξυπνήσει η Ουγγαρία!

Χορταστική ματσάρα με νικητές τους Ελβετούς. Οι "Μαγυάροι" πάλεψαν, έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως υπέκυψαν στην ανωτερότητα του αντιπάλου και το τελικό 1-3 δίνει στην Ελβετία το τρίποντο της νίκης.Η Ελβετία ήταν πιο έτοιμη, πιο ώριμη και αποτελεσματική και κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί στο φετινό EURO, καταφέρνοντας να κάμψει την αντίσταση των Ούγγρων.

Το τελικό 1-3 και ο τρόπος που ήρθε περιγράφει άριστα την εικόνα του αγώνα, με τους Ούγγρους όσο περνούσαν τα λεπτά να πιστεύουν ολο και περισσότερο στην ισοφάριση, προχωρώντας πιο επιθετικά στο παιχνίδι, τους Ελβετούς όμως να παίρνουν το πρώτο τρίποντο για τον όμιλο και να θέτουν από νωρίς βάσεις πρόκρισης.

Στο 12ο λεπτό οι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ με το καλημέρα. Eξαιρετική κάθετη από τον Έμπισερ στον Ντουά, ο οποίος βρέθηκε πρόσωπο με τον Γκουλάτσι και πλάσαρε εύστοχα. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ, αλλά το VAR διόρθωσε την απόφαση.

Στο 20λεπτο οι Ελβετοί έχασαν τρομερή ευκαιρία και για το 0-2. Λάθος συνεννόηση του Κέρκεζ με τον Σάλαι, ο Βάργκας έκλεψε, αλλά με τον ώμο έδιωξε ο Γκουλάτσι. Η πίεση των Ελβετών όμως θα απέδιδε καρπούς.

Η Ελβετία πετυχαίνει και δεύτερο γκολ πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Έμπισερ πλάσαρε εκτός περιοχής με ωραία φάλτσα και η μπάλα έφτασε στα δίχτυα για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ούγγροι μπήκαν πιο αποφασισμένα. Κατάφεραν να πιέσουν και να ξαναμπούν στο ματς περίπου μισή ώρα πριν την λήξη του αγώνα.

Στο 66ο λεπτό η Ουγγαρία μείωσε και μπήκε ξανά στο ματς. Ο Σόμποζλαϊ έκανε την τρομερή σέντρα, ο Βάργκα νίκησε τον Έμισερ και με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το γκολ.

Το 1-2 άγχωνε τους Ελβετούς που προσπαθούσαν να κρατήσουν το αποτέλεσμα της νίκης. Ο Εμπολό όμως στο 93' έγραψε το τελικό 1-3 και χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Η Ελβετία πήρε το σημαντικό αποτέλεσμα και οι Ούγγροι ένα μάθημα για την διαφορά της απόδοσης τους μεταξύ πρώτου και δευτέρου ημιχρόνου.