Σκόρπισε το Αζερμπαϊτζάν με τρομερό Λουκάκου το Βέλγιο!

Με τον Λουκάκου να κάνει... πάρτι, σκοράροντας τέσσερα γκολ μέσα σε 20 λεπτά, το Βέλγιο σκόρπισε το Αζερμπαϊτζάν με σκορ 5-0.

Με τον Ρομέλου Λουκάκου σε τρομερή βραδιά, δαιμονιώδη φόρμα, το Βέλγιο δεν δυσκολεύτηκε καθόλου και διέλυσε με 5-0 το Αζερμπαϊτζάν, καταλαμβάνοντας έτσι την πρώτη θέση του 6ου ομίλου, αφήνοντας στη δεύτερη την Αυστρία για τα προκριματικά του Euro 2024. Μάλιστα, «κόκκινοι διάβολοι» ολοκλήρωσαν τους προκριματικούς χωρίς ήττα, με 6 νίκες και 2 ισοπαλίες, ενώ στις τάξεις τους είχαν και τον πρώτο σκόρερ του τουρνουά με 14 τέρματα.

O Λουκάκου βρίσκεται σε τρομερή φόρμα και το έδειξε ακόμη μία φορά, σκοράροντας τέσσερα γκολ μέσα σε 20 λεπτά, με τα οποία έφτασε τα 83 και ανέβηκε στην 3η θέση με τους τοπ σκόρερ της Ευρώπης με Εθνικές, πίσω από τον Κριστιάνο Ρονάλντο και τον Φέρεντς Πούσκας. Το τελικό 5-0 για τους Βέλγους έκανε ο Τροσάρ στο 90΄.

Πλέον, οι Αζέροι ελπίζουν σε νίκη του Καζακστάν τη Δευτέρα (20/11) επί της Σλοβενίας, ούτως ώστε οι Κοζάκοι να προκριθούν απευθείας στην τελική φάση της διοργάνωσης και με τη σειρά τους την θέση του Καζακστάν στα πλέι οφ του Nations League τον προσεχή Μάρτιο (εφόσον συμβεί αυτό δεν αποκλείεται να βρεθούν και στο δρόμο της Εθνικής Ελλάδας, αλλά μόνο στον τελικό πρόκρισης).

Νίκη γοήτρου επί της Εσθονίας πέτυχε η Σουηδία στη Στοκχόλμη, με 2-0, χάρις στα γκολ των Κλάεσον και Φόρσμπεργκ. Οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν 7 ήττες και μόνο μία ισοπαλία σε 8 αγώνες, ενώ οι Σκανδιναβοί «αποχαιρέτησαν» τους προκριματικούς με 3 νίκες, μία ισοπαλία και 4 ήττες.