Euro U21: Η Ισπανία διέλυσε την Ουκρανία και έφυγε για τελικό με Αγγλία

Ραντεβού με την Αγγλία στον τελικό του Euro U21 έκλεισε η Ισπανίας, που «διέλυσε» με 5-1 στον ημιτελικό την Ουκρανία.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Ουκρανούς, αφού μόλις στο 13ο λεπτό ο Μπονταρένκο άνοιξε το σκορ, όμως η συνέχεια εξελίχθηκε εφιαλτικά για την Ουκρανία.

Η απάντηση της «ρόχα» ήρθε άμεσα, με τον Αμπέλ Ρουίθ στο 17' να ισοφαρίζει σε 1-1, ενώ στο 24' ο Σανθέτ έδωσε το προβάδισμα στην Ισπανία με 2-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η «Φούρια Ρόχα» ήταν καταιγιστική, με τον Μπλάνκο στο 54' να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και τον Ορόθ στο 64' να διαμορφώνει το 4-1.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους Ισπανούς μπήκε από τον Γκόμεθ στο 78ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1, με την «ρόχα» να πανηγυρίζει την πρόκριση της στον τελικό με θριαμβευτικό τρόπο.

Η Ισπανία θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Euro U21 την Αγγλία, που νωρίτερα επιβλήθηκε του Ισραήλ με 3-0.