Euro U21: Η Ουκρανία... ξέρανε την Γαλλία και έφυγε για τα ημιτελικά!

Η εκπληκτική Ουκρανία έκανε την μεγάλη έκπληξη επικρατώντας της Γαλλίας με 3-1, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Euro U21.

Οι Γάλλοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και στο 19ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Τσερκί, όμως η απάντηση των Ουκρανών ήταν άμεση, αφού ο Σουντάκοφ στο 32' έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι Ουκρανοί, μάλιστα πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα, αφού στο 44ο λεπτό, ο Σουντάκοφ εκμεταλλεύτηκε την τρομερή ασίστ του Μούντρικ και έγραψε το 2-1.

Στο 81ο λεπτό οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Ουαχί, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του VAR, με τους Ουκρανούς να «καθαρίζουν» το ματς με τον Μπονταρένκο στο 86'.

Έτσι, η Ουκρανία πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Euro U21, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.