Power… Ράιντερς στη Μίλαν και πρώτη νίκη απέναντι στην Μπριζ

Με… τεράστιο πρωταγωνιστή τον Ράιντερς, ο οποίος κέρδισε αποβολή αντιπάλου και σκόραρε δις, η Μίλαν πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League με το 3-1 επί της θαρραλέας Μπριζ.

Ο Χρήστος Τζόλης είχε φοβερή διάθεση να κάνει φοβερά πράγματα στο «Σαν Σίρο», αλλά η Μίλαν ήξερε πως έπρεπε επιτέλους να πάρει νίκη στο Champions League. Κι έπειτα από τις δύο ήττες με τις Λίβερπουλ και Λεβερκούζεν, οι «ροσονέρι» πανηγύρισαν πρώτη φορά φέτος στη διοργάνωση με το τελικό 3-1.

Για να συμβεί αυτό, βέβαια, έπρεπε να μείνουν οι Βέλγοι με παίκτη λιγότερο έπειτα από την αποβολή του Ονιεντίκα στο 40’ για το άσχημο πάτημα στον μεγάλο πρωταγωνιστή της βραδιάς στο Μιλάνο.

Στο 34ο λεπτό κι αφού οι γηπεδούχοι είχαν γλιτώσει από τις αντεπιθέσεις της Μπριζ και τις ευκαιρίες που έχασε ο Χρήστος Τζόλης στα πρώτα λεπτά, άνοιξαν το σκορ. Ο Πούλισικ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έγραψε το 1-0, με τους φιλοξενούμενους παρά το αριθμητικό μειονέκτημα να τολμούν και να ισοφαρίζουν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους.

Στο 51’ ο Σάμπε γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας από δεξιά στην περιοχή έπειτα από ωραία κυκλοφορία και μεταφορά από την αριστερή πτέρυγα για το 1-1. Η Μπριζ χάρηκε ελάχιστα, αφού μέσα σε 10 λεπτά (61', 71') η Μίλαν τελείωσε το ματς.

Ο Ράιντερς με μονοκόματα τελειώματα έπειτα από γυρίσματα που πήρε στην περιοχή από τους Οκαφόρ και Τσικουέζε, διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Παραλίγο να προσθέσει και ασίστ στο λογαριασμό του από την αναμέτρηση, αλλά το γκολ του Καμάρντα με κεφαλιά στο 89ο λεπτό δεν μέτρησε, λόγω οφσάιντ, πράγμα που έκοψε τη χαρά του 16χρονου...

Πηγή: sport-fm.gr