Ακόμα... μετράει η Ατλέτικο - Βαριά ήττα από την Μπενφίκα!

Μετά το «διπλό» στο Βελιγράδι η Μπενφίκα «καθάρισε» στο «Λουζ» και την Ατλέτικο με το εκκωφαντικό 4-0 κάνοντας το «2 στα 2» στο League Stage του ανανεωμένου Champions League!

Οι Λουζιτανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και σε διάστημα λίγων δευτερόλεπτων είχαν δύο εξαιρετικές στιγμές με τον Παυλίδη. Στο 6' με σουτ και στο 7' με κεφαλιά με τον Όμπλακ να του λέει «όχι» και να διατηρεί το 0-0. Στο 12' την σκυτάλη πήρε ο Άουρσνες για να έρθει εν τέλει το 1-0 για την Μπενφίκα που το δικαιούταν πέρα για πέρα στο 13' με τον νεοαποκτηθέντα μεσοεπιθετικό, Κερέμ Ακτούρκογλου.

Μετά το 25' η Ατλέτικο αφυπνίστηκε και φάνηκε να βγάζει αντίδραση. Κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να απειλήσει έχοντας την πρώτη καλή στιγμή με τον Λίνο στο 37' να σημαδεύει με σέντρα-σουτ το δοκάρι. Το 1-0 παρέμενε και έμεινε, μάλιστα, μέχρι τη λήξη του ημίχρονου με την Μπενφίκα βάσει εικόνας να αξίζει περισσότερα, με δεδομένο πως στις καθυστερήσεις είχε δοκάρι με τον Βαγγέλη Παυλίδη!

Με την έναρξη του β' μέρους ο Τσόλο Σιμεόνε προχώρησε σε 3 αλλαγές. Μπήκαν οι Σόρλοθ, Σεράνο και Γκάλαχερ αντί των Γκριεζμάν, Ντε Πάουλ και Κόκε. Και στο 49' ο Παυλίδης κέρδισε πέναλτι για πάτημα του Γκάλαχερ που είχε μπει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα και ενώ ο Όμπλακ είχε πει «όχι» σε σουτ του Γκιοκτσού.

Και στο 52΄η Μπενφίκα κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα του ματς με τον Ντι Μαρία να νικά τον Όμπλακ και να κάνει το 2-0 για τους οικοδεσπότες. Οι Λουζιτανοί δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και σε δύο περιπτώσεις άγγιξαν το 2-0 με Παυλίδη (54') και Ντι Μαρία (55') με τους Μαδριλένους να είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Η Ατλέτικο προσπαθούσε να αντιδράσει χωρίς να τα καταφέρνει ιδιαίτερα απέναντι σε μία Μπενφίκα που διαχειριζόταν σωστά το προβάδισμά της και έψαχνε το 3ο γκολ που εν τέλει ήρθε στο 75' με κεφαλιά του Δανού μπακ, Μπα.

Και στο 84' η Μπενφίκα έφθασε και σε 4ο γκολ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκιοκτσού. Το 4-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα στο ματς παρότι η Μπενφίκα άγγιξε και 5ο γκολ έχοντας δοκάρι στις καθυστερήσεις.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Τρουμπίν, Μπα (85' Α. Σίλβα), Αραούχο, Οταμέντι, Καρέρας, Άουρσνες, Φλορεντίνο, Γκιοκτσού (86' Μπαρέιρο), Ντι Μαρία (71' Ρολχάιζερ), Ακτούρκογλου (71' Μπέστε), Παυλίδης (60' Αμντουνί)
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χιμένες, Βίτσελ, Ρεϊνίλντο, Λίνο, Κόκε (46' Γκάλαχερ), Γιορέντε (33' λ.τρ. Μολίνα), Ντε Πολ (46' Σεράνο), Κορέα, Άλβαρες (60' Σιμεόνε), Γκριεζμάν (46' Σόρλοθ).

Πηγή: sdna.gr