Θρίαμβος της Παρί, έκλεισε το σπίτι της Μπαρτσελόνα και πήρε την πρόκριση

Όπως και το 2021 σε νοκ άουτ πάλι έτσι και φέτος, η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 4-1 την Μπαρτσελόνα και πέταξε για τα ημιτελικά!

Η Παρί Σεν Ζερμέν με οδηγό το 2021 όπου και πάλι είχε περάσει με το ίδιο σκορ από τη Βαρκελώνη, το 4-1, πέταξε εκτός Champions League την Μπαρτσελόνα! Μολονότι είχε χάσει το πρώτο ματς στο Παρίσι με 3-2, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε (σ.σ. θρύλος της Μπάρτσα) θριάμβευσε στο Μοντζουίκ. Τότε ο Μπαπέ είχε πετύχει χατ-τρικ, σήμερα αρκέστηκε σε δυο γκολ. Η πρόκριση στα ημιτελικά είναι σπουδαία και συνοδεύτηκε με ευρεία νίκη για την Παρί. Θα μιλάγαμε πιθανώς διαφορετικά αν δεν υπήρχε η αποβολή του Αραούχο. Αποβλήθηκε και ο Τσάβι που έδινε οδηγίες στον μεγάλο του αδελφό και βοηθό προπονητή, τον Όσκαρ Ερνάντες.

To ματς

Μολονότι η Μπαρτσελόνα πήρε πρώτη την μπάλα στα πόδια της κι έκανε παιχνίδι, η αποβολή του Ρόναλντ Αραούχο άλλαξε την κατάσταση. Αρχικά οι «μπλαουγκράνα» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 12′ με τον Ραφίνια ο οποίος δείχνει φορμαρισμένος. Όλα τα λεφτά η επέλαση του Λαμίν Γιαμάλ από δεξιά και η ασίστ στον Βραζιλιάνο εξτρέμ για το 1-0. Μια φάση με τον Λεβαντόφσκι στο 20′ ήταν η τελευταία στο πρώτο μέρος από πλευράς Μπάρτσα. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μπαπέ απώλεσε μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, ενώ ο Τερ Στέγκεν στιγμές νωρίτερα έσωσε την ομάδα του.

Αποβολή για Αραούχο, πάλι γκολ ο Ντεμπελέ!
Στο 29ο λεπτό η Παρί βρήκε χώρο με τον Μπαρκολά να οδεύει προς τα καρέ του Τερ Στέγκεν. Ο Ρόναλντ Αραούχο όμως τον ανέτρεψε ελάχιστα έξω από την περιοχή και αποβλήθηκε όντας ο τελευταίος παίκτης κι επειδή ο νεαρός άσος της Παρί ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Ο Ντεμπελέ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια. Αυτός που «θυσιάστηκε» για την Μπάρτσα ήταν ο Γιαμάλ, με τον Ινίγο Μαρτίνες να περνά στο ματς.

Το γκολ της ισοφάρισης της Παρί ήρθε από τον Ουσμάν Ντεμπελέ. Δεν το πανηγύρισε αυτή τη φορά σε αντίθεση με το ματς του Παρισιού. Και βλέποντας τους φίλους της Μπαρτσελόνα να καίνε τη φανέλα του, εκείνος τους τιμώρησε στο χορτάρι. Μάλιστα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις να ανατρέψει μονάχος του την κατάσταση!

Ανατροπή η Παρί
Μόλις στο 49ο λεπτό ο Χακίμι απείλησε την καταλανική εστία προειδοποιώντας για το τι θα ακολουθούσε. Στο 52′ ο Φαμπιάν Ρουίθ έχασε μια ευκαιρία για να τραβάμε τα μαλλιά μας, αλλά δυο λεπτά μετά ο Βιτίνια έδειξε πώς είναι ένα μεστό διαγώνιο σουτάκι, διαμορφώνοντας το 1-2. Στο… καπάκι η Μπαρτσελόνα άγγιξε την ισοφάριση με το δοκάρι του Γκουντογκάν. Και ο νόμος του ποδοσφαίρου ίσχυσε, καθώς ο Κιλιάν Μπαπέ στο 61ο λεπτό τριπλασίασε τα παριζιάνικα τέρματα από το σημείο του πέναλτι. Καθαρή υπόδειξη του Κόβατς στο μαρκάρισμα του Ζοάο Κανσέλο.

Ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα έδειξε την κλάση του σε ωραίο σουτ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 73′ και μάλιστα πανηγύρισε τη σωτήρια απόκρουσή του! Ο ίδιος πήγε να τα χαλάσει στο 85′ με άστοχη έξοδο και χτύπημα στον «Λέβα». Όμως για καλή του τύχη ο Πολωνός επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.