Απίθανη ανατροπή για την Σαχτάρ κόντρα στην Άντβερπ

Η Σαχτάρ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω, να ανατρέψει διαφορά δύο τερμάτων και να πάρει τεράστια νίκη με 3-2 κόντρα στην Άντβερπ στο Βέλγιο για τον 8ο όμιλο του Champions League. Έχασε πέναλτι στο 90+7' ο Τόμπι Αλντεβάιρελντ.

Η Άντβερπ... βιάστηκε να τα δώσει όλα και παρότι προηγήθηκε με δύο γκολ στην Αμβέρσα, αποχώρησε από το γήπεδο δίχως βαθμό. Η Σαχτάρ έκανε απίθανη ανατροπή και επικράτησε με 3-2 παίρνοντας τους πρώτους βαθμούς στον 8ο όμιλο του Champions League, χάρη και στο χαμένο πέναλτι του Τόμπι Αλντεβάιρελντ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο αγώνας άρχισε με ιδανικό τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Άρμπνορ Μούγια εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία στην άμυνα των Ουκρανών και άνοιξε το σκορ. Οι Βέλγοι παρέμειναν επικίνδυνοι και με το πόδι στο γκάζι, έχασαν κι άλλες ευκαιρίες και τελικά στο 33' ο Μίχελ Άνγκε Μπαλίκουισα πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Η Σαχτάρ δεν απείχε πολύ σε απόδοση, όμως δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική στις τελικές της. Αυτό συνεχίστηκε και στην πρώτη φάση του 2ου μέρους, όταν για να σκοράρει ο Ντανίλο Σίκαν, έπρεπε οι συμπαίκτες του να στείλουν την μπάλα στο δοκάρι δύο φορές στην ίδια φάση κι αυτός να πάρει το ριμπάουντ σε κενή εστία.

Το γκολ δικαίωσε τους κόπους των παικτών του Πάτρικ φαν Λέουβεν που ήταν πιο επιθετικοί στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά άφησαν και περισσότερους χώρους. Ο αγώνας είχε πιο κλασικές ευκαιρίες κι ένα φάουλ στο 78' που οδήγησε στο γκολ της ισοφάρισης από τον Γιάροσλαβ Ρακίτσκι.

Οι γρήγορες των Ουκρανών απέναντι στους σαστισμένους Βέλγους αύξαναν τις πιθανότητες για τρίτο γκολ από πλευράς φιλοξενουμένων και εν τέλει στο 76' ο Σίκαν ολοκλήρωσε την τεράστια ανατροπή της ομάδας του έπειτα από τραγικό λάθος του Ζαν Μπουτέζ.

Η Άντβερπ δεν είχε τρόπο να κυνηγήσει το γκολ σε ροή αγώνα και τελικά στάθηκε τυχερή στις καθυστερήσεις, όταν κέρδισε πέναλτι. Ο αρχηγός, Τόμπι Αλντεβάιρελντ, εκτέλεσε, όμως έστειλε την μπάλα άουτ και η Σαχτάρ πήρε τους τρεις βαθμούς.