Απίστευτο: Ο τερματοφύλακας της Λάτσιο είχε ξανασκοράρει στο ίδιο λεπτό όταν έπαιζε στην Serie B

Ο Ίβαν Προβεντέλ είναι γεννημένος για γκολ στις καθυστερήσεις που χαρίζουν βαθμούς στις ομάδες του αφού πριν από το buzzer beater κόντρα στην Ατλέτικο είχε βρει δίχτυα με τη φανέλα της Γιούβε Στάμπια στο φινάλε του αγώνα της με την Άσκολι.

Η Λάτσιο έχει αποδεδειγμένα έναν πολύ καλό τερματοφύλακα για να υπερασπίζεται τα μετόπισθεν, τον Ιβάν Προβεντέλ, με τον 29χρονο κίπερ να στέλνει όμως ξεκάθαρο μήνυμα πως εκτός από φύλακας άγγελος της μπορεί να γίνει φόβος και τρόμος των αντίπαλων τερματοφυλάκων.

Το βράδυ της Τρίτης (19/09) έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην πρεμιέρα του φετινού Champions League σκοράροντας για την Λάτσιο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και κάνοντας το 1-1 απέναντι στην Ατλέτικο, με τον ίδιο να γνωρίζει όμως από την τέχνη του γκολ πριν πάρει μεταγραφή στους αετούς της Ρώμης.

Η απόδειξη βρίσκεται μερικά χρόνια πίσω και συγκεκριμένα στις 7 Φεβρουαρίου 2020, με τον Ιταλό πορτιέρε να σκοράρει ως παίκτης της Γιούβε Στάμπια στο φινάλε της εκτός έδρας αναμέτρησης απέναντι στην Άσκολι για το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Ιταλίας.

Πηγή: Sport24.gr