13άρι με… ζόρι και Κίμιχ η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου, με γκολ του Κίμιχ στο 79’, πέρασε από τη Μόσχα, επικρατώντας 2-1 της Λοκομοτίβ και έκανε το «2 στα 2» στον Α’ όμιλο του Champions League.

Η αλήθεια είναι ότι ζορίστηκε. Είτε γιατί υποτίμησε την αντίπαλό της, είτε γιατί δεν ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη, η Μπάγερν Μονάχου χρειάστηκε ένα γκολ του Τζόσουα Κίμιχ στο 79’ για να κάμψει την αντίσταση της Λοκομοτίβ στη Μόσχα, να κάνει το «2 στα 2» στον Α’ όμιλο του Champions League και παράλληλα να φτάσει τις 13 συνεχόμενες νίκες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό μέχρι το φινάλε, αφού οι Βαυαροί δεν φρόντισαν να το «καθαρίσουν» από νωρίς, παρότι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Γκορέτσκα. Παίζοντας για μεγάλα διαστήματα με την άμυνα της ψηλά, έδωσαν… δικαιώματα στη Λοκομοτίβ Μόσχας, η οποία είχε πολλές καλές στιγμές, αλλά κατάφερε να σκοράρει μόνο μια φορά με τον Μιραντσούκ στο 70’. Οι Βαυαροί σκόραραν μια παραπάνω και κατάφεραν, έστω και με ζόρι, να πάρουν το τρίποντο. Μετά από δύο αγώνες η Μπάγερν οδηγεί την κούρσα με 6 βαθμούς, ενώ η Λοκομοτίβ έμεινε στον 1 βαθμό, που πήρε την πρεμιέρα.

Οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή στο ξεκίνημα με τον Σμολόφ (3’) η Λοκομοτίβ και με τον Λεβαντόφσκι (8’) η Μπάγερν. Οι Βαυαροί έδειξαν την ποιότητά τους στο 14’, όταν μετά από διαγώνια πάσα του Τολισό και σέντρα του Παβάρ, ο Γκορέτσκα με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Γάλλος λίγο έλειψε να «χρεωθεί» με δεύτερη ασίστ, αλλά ο Κομάν σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Γκιγιέρμε. Η ομάδα του Χάνσι Φλικ είχε τον απόλυτο έλεγχο, ενώ το ποσοστό κατοχής της μπάλας έφτανε το 64%. Στο 42’, οι Ρώσοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Κούλικοφ, που σούταρε από θέση μέσα δεξιά, αναγκάζοντας τον Νόιερ να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ.

Με τους Μαρτίνες και Γκνάμπρι αντί των Γκορέτσκα και Μίλερ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν. Το πιθανότερο ήταν ότι οι δύο αλλαγές έγιναν λόγω τραυματισμών και το ζήτημα ήταν πόσο σοβαροί ήταν ενόψει της συνέχειας της σεζόν. Μαρτίνες και Τολισό είχαν δύο καλές στιγμές, για να ακολουθήσει στο 57’ ο Κίμιχ, που έχασε τεράστια ευκαιρία σχεδόν εξ επαφής για το 2-0. Στο 64’ δόθηκε πέναλτι υπέρ της Μπάγερν για μαρκάρισμα στον Λεβαντόφσκι, αλλά μετά από χρήση του VAR, ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του, καταλογίζοντας ως οφσάιντ τον Κομάν στο ξεκίνημα της φάσης.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Λοκομοτίβ απείλησε με πλασέ του Ιγκνάτιεφ και στην επόμενη φάση, οι Βαυαροί έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Κομάν. Οι γηπεδούχοι, που είχαν κλειστεί πίσω και έψαχναν μια καλή προϋπόθεση για να «χτυπήσουν», τα κατάφεραν στο 70’. Ο Ζε Λουίς ξεχύθηκε από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έκανε τη σέντρα για τον Μιραντσούκ, ο οποίος με κοντινό σουτ έκανε το 1-1. Μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να σοκάρουν τους Βαυαρούς, όταν ο Ζε Λουίς βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ, αλλά πλάσαρε άουτ.

Και αφού δεν έγινε το 2-1 για τη Λοκομοτίβ, έγινε στο 79’ για τη Μπάγερν. Ο Μαρτίνες πάσαρε έξω από την περιοχή στον Κίμιχ, ο οποίος κατέβασε τη μπάλα και με μονοκόματο σουτ, έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Μπάγερν. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες συνέχισαν τις προσπάθειές τους να σκοράρουν, αλλά τίποτε δεν άλλαξε κι έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.