Ομόνοια-Ολυμπιακός 0-0: Όρθια με Φαμπιάνο, αναμένει κλήρωση για Europa!

Το ταξίδι της Ομόνοιας στο Τσάμπιονς Λιγκ ολοκληρώθηκε το βράδυ της 29ης Σεπτεμβρίου στη Λευκωσία. Ο Χένινγκ Μπεργκ γνώριζε ότι η ομάδα του είχε ένα δύσκολο έργο στην επαναληπτική αναμέτρηση στο ΓΣΠ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα στο Φάληρο.

Το 0-0 σήμερα μπορεί να ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας, όμως δεν έδινε κάτι. Η Ομόνοια δεν κατάφερε να βρει τα δίχτυα του Σα, ήθελε δύο γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση, εντούτοις δεν τα κατάφερε. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Φαμπιανό που μπορεί να χαρακτηριστεί και ο MVP για την Ομόνοια. Το «τριφύλλι» συνεχίζει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και μέχρι τον Δεκέμβριο θ’ αγωνίζεται στην Ευρώπη. Ραντεβού με τ' αστέρια για τον Ολυμπιακό για 20ή φορά στην ιστορία του.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Ένα αρκετά καλό ημίχρονο χωρίς όμως γκολ (0-0) για την Ομόνοια στο ΓΣΠ στην επαναληπτική αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό Πειραιώς για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, με τους "πράσινους" να χάνουν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για το γκολ. Από τη μία η κεφαλιά του Λούφτνερ από την άλλη η δεύτερη σκέψη που έκανε ο Μποτεάκ στο τετ α τετ με τον Σα.

Οι «πράσινοι» δεν φοβήθηκαν το παιχνίδι, μπήκαν με όρεξη στον αγώνα και ένα Τζιωνή αρκετά κινητικό στη μεσαία γραμμή και μ’ ένα Λέσιακς θηρίο στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο Χένινγκ Μπεργκ παρέταξε αυτό που ο ίδιος πίστευε καλύτερο, έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις δικές τους ευκαιρίες μόλις στο 5’ στη διπλή χαμένη του Ελ Αραμπί και στο 17’ + 27’ ο Καμαρά, όμως η σταθερότατη απόδοση του Φαμπιάνο ήταν αρκετή για να μην δεχθεί η Ομόνοια γκολ στο ημίχρονο.

Για την Ομόνοια  ξεχωρίζουμε και κρατάμε τις δύο ευκαιρίες που προαναφέραμε με τον κεντρικό αμυντικό των «πρασίνων» και τον Μποτεάκ σε μία στιγμή που αν το σκεφτόταν λίγο καλύτερα ίσως να μιλούσαμε για διαφορετικό αποτέλεσμα.

Η φάση με τον Λούφτνερ ήρθε στο 11' μετά από κόρνερ για την Ομόνοια, ο Τζιωνής εκτέλεσε και ο Τσέχος στόπερ με γυριστή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Σα.

Στο 33’ η Ομόνοια βρέθηκε μία ανάσα από το γκολ με τον Μποτεάκ. Οι Σεμέδο και Μπα σταμάτησαν τον Γάλλο, λίγο πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ, κλέβοντας του ουσιαστικά τη μπουκιά από το στόμα.  Αυτή ήταν μία καλή προϋπόθεση για να πάρει η Ομόνοια κεφάλι στο σκορ.

Με μία πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο ΓΣΠ, με την μπάλα στην εκτέλεση του Γάλλου να πηγαίνει μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σα. 50' Το μακρινό σουτ από τον αρχηγό της Ομόνοιας Ιωάννη Κούσουλο ήταν η δεύτερη τελική στην επανάληψη, διάβασε σωστά τη φάση στη γωνία ο Σα.

Η Ομόνοια άρχισε ακριβώς όπως το πρώτο ημίχρονο με την ίδια όρεξη και δίψα για ένα γκολ, ο Ολυμπιακός έμοιαζε κάπως εγκλωβισμένος με τους Λούφτνερ και Λανγκ να είναι πανταχού παρών στην άμυνα.

Στο 62' ο Ολυμπιακός βρήκε την καλύτερη του ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Καμαρά να έχει την έμπνευση για αν δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον Φαμπιάνο σε εξαιρετική απόκρουση. Στο 68’ ένα νέο χαμένο τετ α τετ από τον Ελ Αραμπί, ήταν αρκετό για να φέρει τον Βραζιλιάνο άσο της Ομόνοιας Φαμπιάνο στο προσκήνιο, σώζοντας την εστία του.

Ο Βαλμπουενά πήγε να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 78’, ο Φαμπιάνο απέκρουσε συνεχίζοντας την εξαιρετική του εμφάνιση και σε δεύτερο χρόνο ο Μασούρας ήρθε για το σουτ η μπάλα κατέληξε εκτός.

Δύο διπλές αποκρούσεις του Φαμπιάνο στο 82' και στο 83' διατήρησαν το μηδέν στο παιχνίδι, με τον Βραζιλιάνο να είναι ο MVP της βραδιάς για την Ομόνοια. Εξαιρετική εμφάνιση, αποκρούσεις πρωτοκλασάτου τερματοφύλακα. Στο 87' ένα σουτ του Εμβιλά με κόντρα, λίγο έλλειψε να μεταφραστεί σε γκολ.

Κίτρινες: Μποτεάκ, Κούσουλος / Μπα, Χολέμπας, Ραφίνια, Μπουχαλάκης

Κόκκινες: -

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσιακς, Χούμποτσαν, Κούσουλος, Γκόμες, Τζιωνής (84' Σενέ), Παπουλής (70’ Ασάντε), Μποτεάκ, Ντούρις (70’ Κακουλής)

Ολυμπιακός:  Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (90' Καφού), Ραντζέλοβιτς (75’ Μασούρας), Βαλμπουενά (90' Φορτούνης), Ελ Αραμπί