Χιλή-Κολομβία 2-2: Απόδραση με Φαλκάο στις καθυστερήσεις

Με γκολ του Φαλκάο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Κολομβία πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο ματς με τη Χιλή (2-2) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η 2η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου της ζώνης της Λατινικής Αμερικής. Στο Σαντιάγκο η Χιλή και η Κολομβία πάλεψαν μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στις καθυστερήσεις τον βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Φαλκάο. Έτσι έφτασαν τους 4 βαθμούς, αφήνοντας τη Χιλή στον 1.

Στα του αγώνα οι Κολομβιανοί προηγήθηκαν με τον Λέρμα μόλις στο 7', ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Αρχικά ισοφάρισαν με τον Βιδάλ στο 38' για να κάνουν το 2-1 με τον Σάντσες στο 41'. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε φάσεις αλλά όχι γκολ μέχρι να φτάσουμε στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο πρώτο τους λεπτό. Σημείο που... χτύπησε ο Φαλκάο κάνοντας το 2-2 και δίνοντας τον βαθμό στην ομάδα του.