Περού-Βραζιλία 2-4: Δύο στα δύο με χατ τρικ Νείμάρ οι Βραζιλιάνοι

Με τον Νεϊμάρ να πετυχαίνει χατ τρικ η Βραζιλία έκανε το δύο στα δύο στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου επικρατώντας εκτός έδρας του Περού με 4-2.

Ακόμα ένα παιχνίδι με πλούσιο θέαμα είχαμε για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Στο Περού η Βραζιλία κατάφερε να φύγει νικήτρια κάνοντας το δύο στα δύο, επικρατώντας με 4-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νεϊμάρ με τον άσο της Παρί να πετυχαίνει τρία γκολ και να ξεπερνάει τον Ρονάλντο ανεβαίνοντας στην 2η θέση με τους σκόρερ της «σελεσάο».

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Καρίγια στο 6', με τον Νεϊμάρ να ευστοχεί στο πρώτο από τα δύο του πέναλτι στο 28' κάνοντας το 1-1. Το Περού μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 2-1 στο 59' με τον Τάπια, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Βραζιλιάνους. Αρχικά ισοφάρισαν με το Ριτσάρλισον στο 64' και έκαναν το 2-4 με ακόμα δύο γκολ του Νεϊμάρ. Το ένα στο 81' με πέναλτι και το άλλο στις καθυστερήσεις με κοντινή προβολή.