Στο «αντίο» του ο Ταρεμί χάρισε στην Πόρτο το κύπελλο!

H Πόρτο του Σέρτζιο Κονσεϊσάο κατέκτησε το Κύπελλο Πορτογαλίας για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Οι Δράκοι έκαναν την ανατροπή στη Λισαβόνα, νίκησαν την πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ των δέκα παικτών στην παράταση με 2-1 και σήκωσαν το τρόπαιο για 20η φορά στην ιστορία τους. «Λυτρωτής» ο Μεχντί Ταρεμί στο τελευταίο του παιχνίδι πριν αποχωρήσει για το Μιλάνο και την Ίντερ.

Η ομάδα του Ρούμπερν Αμορίμ προηγήθηκε στο 20ο λεπτό, όταν ο Σεν Ζουστ νίκησε άπαντες στον αέρα μετά από κόρνερ του Πέδρο Γκονσάλβες και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Πόρτο «απάντησε» άμεσα, στο 25', όταν μετά από ασταθή απομάκρυνση του Κατάμο η μπάλα στρώθηκε στον Εβανίλσον, ο οποίος ισοφάρισε με σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 32' όταν ο σκόρερ των Λιονταριών, Σεν Ζουστ, ανέτρεψε τον Γκαλένο πριν μπει στη μεγάλη περιοχή και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στο 96' ο Εβανίλσον κέρδισε πέναλτι από τον τερματοφύλακα της Σπόρτινγκ, Πίντο Ντιόγκο. Ο Ταρεμί ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και χάρισε το Κύπελλο στην Πόρτο, με το 91ο γκολ του στην τετραετία που πέρασε στο «Ντραγκάο».