Απίστευτο: Μπήκαν στο γήπεδο για να πανηγυρίσουν την άνοδο, αλλά... κάηκαν στο 90+5΄

Στιγμές απόλυτης χαράς και γιορτής μετατράπηκαν σε blooper εντός μερικών δευτερολέπτων.

Πρωταγωνιστές της ιστορίας οι... ασυγκράτητοι οπαδοί της Ρόντα που εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο μετά τη νίκη με 2-0 της ομάδας του επί της Καμπούρ, θεωρώντας πως έχουν εξασφαλίσει και μαθηματικά την επιστροφή τους στην πρώτη κατηγορίας της Ολλανδίας.

Μέχρι εκείνη την ώρα άλλωστε η Γκρόνινγκεν που τη... κοντράρει για την άνοδο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 1-0 στην έδρα της Τέλσταρ, σκορ που αν έμενε μέχρι τέλους θα έστελνε τη Ρόντα στην Eredivisie.

Ενώ το ματς της Γκρόνινγκεν ήταν στις καθυστερήσεις οι ανυπόμονοι οπαδοί της Ρόντα δεν συγκρατήθηκαν και ξεκίνησαν νωρίς το πάρτι της ανόδου, το οποίο ωστόσο... χάλασε στο 90+5΄. Όταν δηλαδή η Γκρόνινγκεν ισοφάρισε την Τέλσταρ για το 1-1 που έδωσε παράταση αγωνίας στη μάχη για τον προβιβασμό, ο οποίος τελικά θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική με τη Ρόντα να διατηρεί προβάδισμα τριών βαθμών.

Στο τέλος της βραδιάς πάντως οι οπαδοί της δεν ήθελαν να ακούσουν για... προβαδίσματα, αλλά για γιορτές και πανηγυρισμούς που τελικά μετατράπηκαν σε μυθικό blooper.

Πηγή: gazzetta.gr