Eredivisie: Ισόπαλο το ντέρμπι στο «Ντε Κάιπ»

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ντέρμπι στο «Ντε Κάιπ» μεταξύ της Φέγενορντ και της Τβέντε, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Eredivisie. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με κορυφαία την αστοχία του Χιμένεθ από το σημείο του πέναλτι στο 47ο λεπτό.

Νωρίτερα, ο Βαγγέλης Παυλίδης συνέχισε να «πυροβολεί» τις αντίπαλες άμυνες, καθώς πέτυχε το 20ό φετινό του τέρμα στο ολλανδικό πρωτάθλημα, αλλά η Αλκμααρ δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Χέρενφεν (2-2).

Ο Ελληνας διεθνής φορ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, αλλά στο 40' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κάσιους, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με τα γκολ των Κλασί (24' αυτ.) και Μπρόουερς (51'), αλλά στο 89ο λεπτό το αυτογκόλ του Μπόχνιεβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.