Εκτός έδρας νίκη για Σπάρτα Ρότερνταμ

Η Σπάρτα Ρότερνταμ νίκησε στην έδρα της Εμεν με 2-0, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της ολλανδικής Eredivisie, και συνεχίζει να ελπίζει για κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο, εν όψει της επόμενης αγωνιστικής σεζόν.

Νωρίτερα, ο Τάσος Δουβίκας βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, πέτυχε το 8ο φετινό του γκολ στο ματς της Ουτρέχτη κόντρα στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα για την ομάδα του με 2-1.

Ο Ελληνας διεθνής φορ, που είναι σε εξαιρετική αγωνιστική φόρμα, άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με τα γκολ των Εντβαρτσεν (45') και Γουίλιμσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής στην Eredivisie:

Φόλενταμ-Φορτούνα Σιτάρντ 2-1

Ουτρέχτη-Γκόου Αχέντ Ιγκλς 1-2

Έμεν-Σπάρτα Ρότερνταμ 0-2