«Σεντονάτη» νίκη για την Μπενφίκα

Ζωντανές τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League διατήρησε η Μπενφίκα. Η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους διέσυρε 5-1 εκτός έδρας για την Πορτιμονένσε, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Primeira Liga και επέστρεψε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Έφτασε τους 60 βαθμούς και βρίσκεται στο -3 από την δεύτερη Πόρτο, η οποία, όμως, έχει ματς λιγότερο. Από την άλλη, οι ηττημένοι παρέμειναν στη δέκατη θέση και είδαν να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και κόντρα στη ροή του αγώνα, προηγήθηκαν στο 43’ με τον Μπέτο. Όμως, η χαρά τους κράτησε ελάχιστα, αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Πίτσι. Μάλιστα, στο 50’ έφτασαν στην ανατροπή με τον Νούνιες, ενώ στο 64’ ο Σεφέροβιτς έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη των «Αετών». Εννιά λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-1 και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εβέρτον διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν νωρίτερα, η Τοντέλα νίκησε 2-1 με ανατροπή την ουραγό Νασιονάλ και έκανε τεράστιο βήμα παραμονής, αφού έφτασε τους 34 βαθμούς και αποσπάστηκε 7 από την επικίνδυνη ζώνη. Σπουδαία νίκη σημείωσε και η Φαμαλικάο, η οποία επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Ζιλ Βιθέντε. Έτσι, έφτασε τους 30 βαθμούς (η αντίπαλός της έμεινε στους 31) και βρίσκεται πλέον στο +3 από τη θέση διαβάθμισης, που οδηγεί στο μπαράζ.