Έγραψε ιστορία η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες κόντρα σε Μορεϊρένσε και Φαμαλικάο, η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Φαρένσε, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της πορτογαλικής Primeira Liga κι αποσπάστηκε στους 9 βαθμούς απ' τη δεύτερη Πόρτο, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο.

Παράλληλα, τα "λιοντάρια" της Λισσαβόνας έγραψαν Ιστορία, καθώς διατήρησαν το αήττητο σερί τους μέχρι την 27η αγωνιστική (21 νίκες, 6 ισοπαλίες), επίδοση που δεν είχαν σημειώσει ποτέ στην 115χρονη διαδρομή τους στα πορτογαλικά γήπεδα.

Την πέτυχε ωστόσο, ο Ρουμπέν Αμορίμ ξεπερνώντας το ρεκόρ που είχε ο -σημερινός προπονητής του Παναθηναϊκού- Λάζλο Μπόλονι, απ' την αγωνιστική περίοδο 2001/02, όταν και κατέκτησαν οι "πράσινοι" της Λισσαβόνας το τελευταίο τους πρωτάθλημα Πορτογαλίας. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Σπόρτινγκ, σημείωσε στο 35ο λεπτό ο Πέδρο Γκονσάλβες.

Νωρίτερα, μεγάλο βήμα παραμονής έκανε η Μποαβίστα, επικρατώντας με 2-0 της Πάσος Φερέιρα στο εναρκτήριο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής, καθώς αποσπάστηκε 4 βαθμούς απ' την επικίνδυνη ζώνη και τη 16η στη βαθμολογία Μαρίτιμο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος και η βαθμολογία:

Μποαβίστα-Πάσος Φερέιρα   2-0

Φαρένσε-Σπόρτινγκ Λισ.    0-1