Εκμεταλλεύτηκε την έδρα της η Αλκμάαρ

Η Αλκμάαρ ήταν η νικήτρια στο δεύτερο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής στην Ολλανδία, καθώς εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε τη Φέγενορντ με 4-2, πλησιάζοντας τη δεύτερη Αϊντχόφεν στους 2 βαθμούς.

Αξιοσημείωτο είναι πως η φιλοξενούμενη ομάδα από το Ρότερνταμ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, όμως δεν κατάφερε να φύγει από το AFAS Stadion ούτε με ένα βαθμό.

Η Αϊντχόφεν, από την πλευρά της, έχει αποκτήσει... ψυχολογικό θέμα με τα τελευταία λεπτά των αγώνων της! Τρία 24ωρα μετά το γκολ του Χασάν στο 88ο λεπτό του αγώνα της PSV με τον Ολυμπιακό, που χάρισε στους Πειραιώτες τη σπουδαία πρόκριση για τους «16» του Europa League, η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ ισοφαρίστηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (και) στο ντέρμπ με τον Άγιαξ (1-1) στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 39' με τον Ζαχάβι, είδαν το VAR να τους στερεί γκολ του Φέρτεσεν στο 78' κι εντέλει «πληγώθηκαν» στο τέλος από ένα εύστοχο πέναλτι του Τάντιτς στο 90'+2', μετά από χέρι του Ντάμφρις. Ο Άγιαξ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας και διατήρησε το προβάδισμα των 6 βαθμών απ' την PSV, σε μία πολύ κρίσιμη «στροφή» της Erevidisie.