Αδιανόητο: Από 0-4 στο 33', 4-4 στο 90', πρώτη φορά εδώ και 64 χρόνια!

Απίθανο ματς στην Ολλανδία, όπου η Άλκμααρ προηγήθηκε 4-0 λίγο μετά το ημίωρο, έχασε πέναλτι και η Σπάρτα Ρότερνταμ βρήκε τις δυνάμεις για να ισοφαρίσει σε 4-4 - Γκολ ο Παυλίδης, ήττα του Άγιαξ.

Τέτοια παιχνίδια γίνονται ΜΟΝΟ στην Ολλανδία! Στο Ρότερνταμ, η περυσινή δευτεραθλήτρια Άλκμααρ έκανε πάρτι απέναντι στην Σπάρτα, αφού στο 33' προηγήθηκε με 4-0 (9', 19' Αμπουκλάλ, 14', 33' Ντε Βιτ), χάνοντας και πέναλτι στο 40' με τον Τέουν Κουπμάινερς.

Το ματς έμοιαζε να είχε τελειώσει πριν από το ημίχρονο, αλλά η Σπάρτα δεν είχε... μιλήσει ακόμα. Μείωσε σε 4-2 (57' Αρουΐ, 64' Άμπελς), η Άλκμααρ έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Μάρκο Μπιζό (85') και οι γηπεδούχοι, με δύο γκολ στο φινάλε (88' πέν. Τάι, 90' Μάινανς), ισοφάρισαν σε 4-4.

Ήταν η πρώτη φορά από το 1956 που μια ομάδα επιστρέφει ενώ έχανε με τέσσερα γκολ διαφορά στο ημίχρονο. Μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία του ολλανδικού πρωταθλήματος, μια ομάδα αποτυγχάνει να νικήσει ενώ προηγούνταν με τέσσερα γκολ διαφορά, από το Μπρέντα – Τέλσταρ 4-4 το 1969.

Η Κυριακή στην Eredivise είχε... κέφια, αφού ο πρωταθλητής Άγιαξ ηττήθηκε με 1-0 (49' Μπαλκ) στην έδρα της Χρόνιγχεν, η οποία συμπλήρωσε δύο διαδοχικές νίκες επί του Αίαντα για πρώτη φορά από το 1985 και δεύτερη συνολικά.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης, τέλος, πέτυχε το πέμπτο του γκολ στη φετινή σεζόν και τρίτο στο πρωτάθλημα για την Βίλεμ, η οποία όμως εντέλει γνώρισε την εντός έδρας συντριβή από την Φέγενορντ με 4-1.