Πόρτο – Μαρίτιμο 2-3: Ιστορικό σοκ για τους Δράκους

Κακή η Πόρτο, αιφνιδιάστηκε από την Μαρίτιμο, η οποία νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο «Ντραγκάο». Μοιραίος ο Άλεξ Τέλες, έχασε πέναλτι για την ισοφάριση στο 87'.

Δεν συμβαίνει συχνά, αλλά πλέον συμβαίνει όλο και περισσότερο να χάνουν βαθμούς Πόρτο και Μπενφίκα στο πορτογαλικό πρωτάθλημα. Οι Δράκοι, εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Champions League, δεν έπιασαν καλή απόδοση και γνώρισαν ήττα – σοκ με 3-2 από τη Μαρίτιμο στο «Ντραγκάο», όπου η συγκεκριμένη ομάδα νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η ομάδα του Σέρζιο Κονσεϊσάο παρουσιάστηκε με δύο αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με το 5-0 επί της Μποαβίστα, με τον Ντιόγκο Κόστα να ξεκινάει κάτω από τα δοκάρια αντί του τραυματία Αγουστίν Μαρτσεσίν και τον Λουίς Ντίας στην μεσοεπιθετική γραμμή αντί του Ματέους Ουρίμπε.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και σκόραραν στο 12ο λεπτό με τον Κορέα, γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ του σκόρερ για... εννέα εκατοστά!

Η Πόρτο προσπάθησε να αντιδράσει, το έκανε χωρίς οργάνωση και η πιο καλά στημένη Μαρίτιμο κατάφερε εντέλει να προηγηθεί, όταν ο Ροντρίγκο Πίνιο με ωραία ενέργεια νίκησε τον Ντιόγκο Κόστα (24').

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δυσκολεύονταν πολύ για να διασπάσουν την οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Κορόνα, προτού ο Πέπε καταφέρει να ισοφαρίσει με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Άλεξ Τέλες (42'), σκοράροντας στο 150ό του ματς με τους Δράκους.

Η Πόρτο κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με τη μικρότερη δυνατή ζημιά, αλλά η Μαρίτιμο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Ροντρίγκο Πίνιο, εκ νέου, με κοντινή κεφαλιά ύστερα από «οβίδα» του Ζετέφερσον στο οριζόντιο δοκάρι, έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Λίτο Βιντιγκάλ (52').

Οι Δράκοι, βλέποντας πολύ πιο κοντά πλέον το φάσμα της ήττας, άρχισαν να πιέζουν και έχασαν μια απίστευτη ευκαιρία (69'), όταν από κοντά ο Ταρεμί δεν κατάφερε να σπρώξει ΟΛΗ την μπάλα στα δίχτυα, με τον Ρενέ να διώχνει.

Η Πόρτο δεν τα παράτησε και, αφού έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Οτάβιο, στο 87' κέρδισε (αμφισβητούμενο) πέναλτι σε ανατροπή του Μαρεγκά. Ο Άλεξ Τέλες, όμως, είδε τον Αμίρ να αποκρούει την εκτέλεσή του.

Λόγω των πολλών διακοπών, ο διαιτητής έδειξε δέκα (!) λεπτά καθυστερήσεις και, σε αυτά, η Μαρίτιμο πέτυχε και τρίτο γκολ με μακρινό σουτ του Νανού (90'+4') με την Πόρτο να μειώνει απλώς στο φινάλε με (90'+10') με τον Οτάβιο.

Πόρτο (4-4-2): Κόστα – Μαναφά (86' Ζοάο Μάριο), Πέπε, Μπεμπά (81' Ζε Λουίς), Τέλες - Οτάβιο, Ολιβέιρα (81' Φάμπιο Βιέιρα), Περέιρα, Ντίας (54' Ταρεμί) - Κορόνα, Μαρέγκα