Μόνο φιλικό δεν ήταν, έπαιξαν ξύλο!

Μόνο φιλική δεν ήταν τελικά η αναμέτρηση της Νιούκαστλ με την Αλ Ιτιχάντ, στην περιοδεία των Άγγλων στη Σαουδική Αραβία, αφού οι παίκτες των δύο ομάδων ήρθαν στα χέρια.

Η πρόσφατη αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος έφερε τη Νιούκαστλ στη Σαουδική Αραβία για τη μίνι προετοιμασία της, επ' ευκαιρίας της διακοπής της Premier League λόγω εθνικών ομάδων.

Οι "καρακάξες" βρέθηκαν στην ηλιόλουστη Τζέντα και ήταν προγραμματισμένο να ολοκληρώσουν την περιοδεία με ένα φιλικό στο "Κινγκ Αμπντουλάχ" με αντίπαλο την Αλ Ιτιχάντ. Ο αγώνας δεν ήταν επίσημο φιλικό και γι' αυτό κάθε ημίχρονο είχε διάρκεια 35 λεπτών, ενώ οι θύρες ήταν κλειστές, αν και παρευρέθηκαν ορισμένοι επίσημοι όπως ο πρέσβης του Ηνωμένου Βασιλείου στη χώρα της Μέσης Ανατολής, Νιλ Κρόμπτον.

Αυτό που αντίκρισε ήταν ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και μία σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων! Στο κατά τα άλλα φιλικό, ο Κίεραν Κλαρκ χτύπησε εκτός φάσης τον Αμπντό Χαμνταλάχ, όταν ο τελευταίος του έκανε φάουλ. Ο Μαροκινός σηκώθηκε και οι δύο ποδοσφαιριστές άρχισαν να διαπληκτίζονται, με τους συμπαίκτες τους να κάνουν το ίδιο.

Ο Κλαρκ είχε αντικρίσει πρόσφατα κόκκινη κάρτα, μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα αγώνα κόντρα στη Νόριτς πριν από δύο εβδομάδες.

Η Νιούκαστλ επικράτησε τελικά με 2-1, με τον Έντι Χάου να προσπαθεί να διασκεδάσει τις εντυπώσεις με τις δηλώσεις του, κάνοντας λόγο για μια επιτυχημένη περιοδεία: "Επιστρέφουμε πιο ενωμένοι. Φέραμε την ομάδα σε ένα νέο περιβάλλον για να τη διεγείρουμε και να σχηματίσουμε νέες φιλίες. Αυτό είναι το σημαντικό".

Πηγή: sport24.gr