Τότεναμ: Μην σκοράρεις ποτέ εις βάρος της στο πρώτο δίλεπτο

Για τέταρτη φορά που κάποια αντίπαλος της Τότεναμ καταφέρνει να σκοράρει εντός των πρώτων 2 λεπτών του αγώνα, το πληρώνει ακριβά...

Η ομάδα του Νούνο Σάντο αιφνιδιάστηκε από τη φόρα της Νιούκαστλ, την ένταση του κόσμου στις εξέδρες και τον γενικότερο ενθουσιασμό στο St. James' Park για τη νέα εποχή και την αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς.

O Καλούμ Γουίλσον με «σεντερφορίσια» κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό, όμως, μέχρι το φινάλε του πρώτου επεισοδιακού ημιχρόνου – όπου σημειώθηκε διακοπή για το τρομακτικό περιστατικό με το καρδιακό ενός οπαδού στις εξέδρες – η Τότεναμ τα είχε φέρει όλα τούμπα.

Από ένα γκολ των Ντομπελέ, Σον και Κέιν έβαλαν τους Λονδρέζους σε θέση οδηγού για να φτάσουν μέχρι τη νίκη με το τελικό 3-2.

Πριν από αυτό το ματς, άλλες τρεις φορές τα «σπιρούνια» είχαν δει αντίπαλό τους να σκοράρει μέσα στα πρώτα δυο λεπτά και αυτό αφύπνισε την ομάδα για να φτάσει στη νίκη σε όλα τα ματς.

Τον Οκτώβρη του 2015 σημειώθηκε το 5-1 επί της Μπόρνμουθ, τον Δεκέμβρη του 2016 ήρθε το 4-1 επί της Σαουθάμπτον και τον Οκτώβρη του 2020 διαμορφώθηκε το ιστορικό 6-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Πηγή: gazzetta.gr