Χαμογέλασε στο... θρίλερ με ήρωα τον Ντε Χέα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Γλίτωσε το «έμφραγμα» η Μαν. Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διαβόλοι» επικράτησαν 2-1 της Γουέστ Χαμ με τον Ντε Χέα να πιάνει πέναλτι του Νομπλ (90+5’). Τρίτωσε το καλό για Μπράιτον, 2-1 τη Λέστερ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από… ατσάλι κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Οι «κόκκινοι διαβόλοι» πέρασαν με 2-1 από το Λονδίνο με ανατροπή στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League με ήρωα στο φινάλε τον Ντε Χέα και νικητήριο γκολ νωρίτερα από τον Λίντκαρντ (89’). Σκόραρε ξανά ο Κριστιάνο. Τρίτη διαδοχική νίκη για την Μπράιτον, η οποία επικράτησε 2-1 της Λέστερ, η οποία γνώρισε δεύτερη σερί ήττα.

Φινάλε… θρίλερ στην αναμέτρηση με happy end για την ομάδα του Σόλσκιερ. Οι γηπεδούχοι, έχοντας την τύχη και με το μέρος τους, έβαλαν δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Ο Μπενραχμά βρήκε δίχτυα στο 30’ με τη βοήθεια της τύχης. Έπιασε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο φώναξε ξανά «παρών» και έφερε την κατάσταση στα ίσα πέντε λεπτά μετά. Ο Φαμπιάνσκι απέκρουσε το πρώτο του σουτ και ο Πορτογάλος σταρ από κοντά έκανε το 1-1. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες κατάφερε να προβάλλει αντίσταση σχεδόν στο ολόκληρο ημίχρονο, αλλά ένα πανέμορφο γκολ του Λίνγκαρντ στο 89ο λεπτό με φαλτσαριστό σουτ, έπειτα από κίνηση από τα αριστερά, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Γιουνάιτεντ.
Ωστόσο, δεν τελείωσαν τα πάντα εκεί. Στις καθυστερήσεις ο Κριστιάνο Ρονάλντο ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζουμά, το οποίο δεν ήταν εντελώς… αθώο.
Αντιθέτως, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα στην αντίπαλη περιοχή λίγο μετά. Ορθώς, αφού ο Σο έκανε πέναλτι σε σέντρα του Γιαρμολένκο. Ο Νομπλε ανέλαβε την εκτέλεση και ο Ντε Χέα του είπε «όχι».

Η Μπράιτον «καθάρισε» και τη Λέστερ, επικρατώντας 2-1. Ο Μοπέ άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό έπειτα από χέρι του Βέστεργκαρντ σε εκτέλεση κόρνερ. Ο Γουέλμπεκ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων με σκαστή κεφαλιά. Έντεκα λεπτά μετά ο Βάρντι έβαλε ξανά στο κόλπο τις αλεπούδες με πλασέ από κοντά στη σέντρα του Τίλεμανς. Μέχρι το τέλος όμως, το σκορ δεν άλλαξε και η Μπράιτον κατάφερε να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη