Επέστρεψε στις νίκες η Άρσεναλ

Τη νίκη κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε η Άρσεναλ (3-0), χάρη σε δύο γκολ του Αλεξάντρ Λακαζέτ και ένα του Γκάμπριελ Μαρτινέλι.

Νίκη ξανά για την Άρσεναλ περίπου ένα μήνα μετά, καθώς οι «κανονιέρηδες» είχαν να πανηγυρίσουν από τις 14 Μαρτίου, που είχαν επικρατήσει της Τότεναμ. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έκαμψε την αντίσταση της Σέφιλντ με σκορ 3-0 , χωρίς μεγάλη δυσκολία και συνέχισε να ελπίζει σε μία θέση που οδηγεί Ευρώπη.

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους «κανονιέρηδες», με τον Γάλλο να σκοράρει ένα πραγματικά υπέροχο γκολ, καθώς πήρε τη μπάλα από εξαιρετικό τακουνάκι του Θεμπάγιος και νίκησε τον Ράμσντεϊλ για το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 72΄ ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι βρήκε δίχτυα και έκανε το 2-0, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη για την ομάδα του. Ωστόσο, ο Λακαζέτ δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη. Στο 85ο λεπτό ο 29χρονος στράικερ πήρε τη μπάλα από τον Παρτέι και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για την Άρσεναλ