Ανατροπή στις καθυστερήσεις για τη Λίβερπουλ

Το όμορφο βολέ του Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε την ανατροπή της Λίβερπουλ και της έδωσε τη νίκη με 2-1 επί της Άστον Βίλα στο "Άνφιλντ", κρατώντας τη ζωντανή στη μάχη της τετράδας στην Premier League.

ΟΤρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ λυτρώθηκε για τις κακές εμφανίσεις του το τελευταίο διάστημα, δίνοντας τη νίκη στη Λίβερπουλ για την 31η αγωνιστική της Premier League. Ο Άγγλος μπακ ολοκλήρωσε την ανατροπή των "κόκκινων" που άρχισε ο Μοχάμεντ Σαλάχ και στις καθυστερήσεις με ένα φοβερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα απέναντι στους "αποσβολωμένους" φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προερχόταν από το "χαστούκι" στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ και ενώ βρίσκεται σε αναζήτηση ανατροπής της ήττας με 1-3, έπρεπε οπωσδήποτε να πάρει τη νίκη στο "Άνφιλντ", γιατί θα έχασε την επαφή της με την τετράδα που οδηγεί στο επόμενο Champions League. Η Άστον Βίλα ανήκει κι αυτή στις ομάδες που διεκδικούν το "εισιτήριο" και μάλιστα το "βροντοφώναξε" στο Μέρσεϊσαϊντ, όταν ο Όλι Γουότκινς σκόραρε για 4η φορά κόντρα στη Λίβερπουλ στο φετινό πρωτάθλημα (πρώτη φορά από τον Αντρέι Αρσάβιν της Άρσεναλ το 2008-2009).

Η απάντηση έμοιαζε άμεση με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο, ωστόσο το σύστημα VAR έδειξε πως υπήρχε οριακό οφσάιντ στη φάση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Ο Σαλάχ με το 19ο τέρμα του στο πρωτάθλημα ισοφάρισε τελικά στο 57' και γρήγορα ο Εμιλιάνο Μαρτίνες κλήθηκε να αποδείξει γιατί φέτος είναι ένας από τους καλύτερους τερματοφύλακες της κατηγορίας. Το κατάφερε σε πολλές φορές, ακόμα και στη φάση διαρκείας στο 91', μέχρι να τον νικήσει ο Αλεξάντερ Άρνολντ.

Πηγή: Sport24