Καρδιοχτύπησε, αλλά πέρασε στα πέναλτι η Νιούκαστλ

Τα χρειάστηκε, αλλά πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του Λιγκ Καπ Αγγλίας η Νιούκαστλ. Οι «καρακάξες», ήρθαν ισόπαλες 1-1 με την Νιούπορτ της Β’ Αγγλίας στην κανονική διάρκεια, αλλά πήραν την πρόκριση στα πέναλτι με σκορ 5-4.

Οι γηπεδούχοι, αιφνιδίασαν την Νιούκαστλ στο 5ο λεπτό με τον Έιμπραχαμς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα, είχαν καθολική υπεροχή, όμως δεν μπόρεσαν να καρποφορήσει. Έπειτα από 28 τελικές φάσεις μπροστά στην εστία της Νιούπορτ, η Νιούκαστλ ισοφάρισε στο 87ο λεπτό με τον Σέλβεϊ. Στην συνέχεια, χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες για τη νίκη και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, η Νιούκαστλ επικράτησε 5-4 και πλέον περιμένει την κλήρωση για να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά.

Πηγή: sport-fm.gr