Τριάρα με ανατροπή στο ντέρμπι η Λίβερπουλ!

Ο Άντι Ρόμπερτσον διόρθωσε το λάθος που έδωσε προβάδισμα στην Άρσεναλ και η Λίβερπουλ με πειστική ανατροπή (3-1) έδειξε για ποιο λόγο είναι και φέτος το απόλυτο φαβορί για να το σηκώσει.

Τώρα που το άγχος και η πίεση για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά από τόσα χρόνια έφυγε, η Λίβερπουλ μπορεί να συμπεριφέρεται ως πρωταθλήτρια.

Να κάνει επίδειξη ανωτερότητας ακόμα και απέναντι στην καλύτερη Άρσεναλ των τελευταίων ετών. Να μένει πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του ματς και σαν να μην τρέχει τίποτα, να ανατρέπει το ματς σε ένα εξάλεπτο, πριν καν βγει το ημίχρονο.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μπήκε στο ντέρμπι με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Στα πρώτα 25 λεπτά οι τελικές ήταν ήδη 7-0, ο Φαν Ντάικ και ο Μανέ είχαν ήδη μία κλασική ευκαιρία και ο Αλεξάντερ-Άρνολντ δοκάρι.

Κι όμως, κόντρα στην ροή του ματς, ένα τσαφ του Άντι Ρόμπερτσον έδωσε την ευκαιρία στον Λακαζέτ να βάλει την Άρσεναλ μπροστά στο σκορ (27’, 0-1).

Το προβάδισμα αυτό ζήτημα να κράτησε ένα λεπτό. Με την σέντρα, η Λίβερπουλ βγήκε θυμωμένη μπροστά, ο Λένο δεν συγκράτησε το διαγώνιο σουτ του Σαλάχ και ο Μανέ έκανε το 1-1 (28’).

Το μομέντουμ γύρισε άμεσα και ο Ρόμπερτσον εξιλεώθηκε άμεσα για το λάθος του. Ο Σκωτσέζος αριστερός μπακ τρύπωσε σαν κρυφός φορ, εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας και με πλασέ γύρισε άμεσα το ματς (34’, 2-1).

Ο Άλισον με σπουδαία απόκρουση κράτησε το 2-1 σε κλασικό τετ-α-τετ του Λακαζέτ (65’) με την ομάδα του Κλοπ να κάνει σωστή διαχείριση του ματς, χωρίς ωστόσο να βγάζει την ίδια ένταση.

Η ενέργεια όμως άλλαξε και πάλι, όταν μπήκε στο γήπεδο ο Ντιόγκο Ζότα. Ο Πορτογάλος εξτρέμ άγγιξε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Λίβερπουλ (84’) και το πέτυχε τελικά λίγο πριν το τέλος (88’, 3-1), με τους κόκκινους να φτάνουν στο τρία στα τρία και να ισοβαθμούν στην κορυφή μαζί με Λέστερ και Έβερτον.