Στα ημιτελικά με θρίαμβο στο... θρίλερ η Ισπανία!

Με τρία γκολ στην παράταση, χατ-τρικ από τον Μιρ και με φινάλε – θρίλερ στα 90', ο τρομερός προημιτελικός έβγαλε νικήτρια την Ισπανία με το τελικό 5-2 επί της Ακτής Ελεφαντοστού.

Η «φούρια ρόχα» κατάφερε να βρεθεί μια ανάσα από τον μεγάλο τελικό των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο επικρατώντας σε ένα ματς όπου η Ακτή Ελεφαντοστού απέδειξε ξανά γιατί προκρίθηκε από το γκρουπ στο οποίο συμμετείχαν επίσης οι Βραζιλία και Γερμανία.

Ο Μινγκέθα άντεξε μόλις 8 λεπτά προτού αντικατασταθεί με μυϊκό πρόβλημα και ο Ερίκ Μπαϊγί εκμεταλλεύτηκε τα χαμένα μαρκαρίσματα σε κόρνερ για να σκοράρει στο 3ο λεπτό για την Ακτή.

Η απάντηση από πλευράς Ισπανίας ήρθε στο 30' με τον Ντάνι Όλμο να βρίσκει το δρόμο για τα δίχτυα και το φινάλε των 90' ήταν κάτι παραπάνω από δραματικό.

Στο 90' + 1' με κόντρα ο Γκρέιντελ καταφέρνει να σκοράρει και να γράψει το 2-1 για τους Αφρικανούς, για να έρθει η γκάφα στα μετόπισθεν της Ακτής στο 90' + 3' και να επιτρέψει στον Μιρ που είχε περάσει ελάχιστα δευτερόλεπτα νωρίτερα στο ματς, να σκοράρει για το 2-2!

Στην παράταση, ο Μπαϊγί που είχε ανοίξει το σκορ στην κανονική διάρκεια του προημιτελικού, έκανε χέρι σε απροσεξία του και ο Οϊαρθάμπαλ από την άσπρη βούλα έγραψε το 3-2 (98'), για να έρθει και το τέταρτο και το πέμπτο γκολ από τον Μιρ που ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 118' και το 120' + 1' για το τελικό 5-2 της αναμέτρησης.