Άνοδος στην Α' Κατηγορία για την ΑΕΚ Λάρνακας

ΗΑΕΚ Λάρνακας επιβλήθηκε εκτός έδρας του ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ (25-13, 25-19, 25-9) στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 1-5 του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β΄Κατηγορίας και έφθασε τους 19 βαθμούς ενώ η δεύτερη Αναγέννηση Δερύνειας που δεν αγωνίστηκε παρέμεινε στους 14 βαθμούς.

Οι παίκτριες της ΑΕΚ στο πρώτο σετ έπαιξαν από την αρχή πολύ καλά και δεν άφησαν σε καμία περίπτωση τις αντίπαλές τους να τις απειλήσουν με αποτέλεσμα να το κερδίσουν με 25-13. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ πιο αποτελεσματική επικράτησε με 25-19 ενώ στο τρίτο σετ καθήλωσε την αντίπαλη ομάδα ολοκληρώνοντας το σετ με 25-9, τον αγώνα με 3-0 και με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις κιτρινοπράσινες παίκτριες να πανηγυρίζουν έντονα την κατάκτηση του πρωταθλήματος και ταυτόχρονά την άνοδό τους στην Α΄Κατηγορία ύστερα από απουσία μιας αγωνιστικής περιόδου.

Στον άλλο αγώνα για τον Όμιλο 1-5 ο Εθνικός Λατσιών νίκησε τον Πανιδαλιακό εκτός έδρας με 3-1 σετ (25-18, 25-23, 23-25, 25-18).

Η Βαθμολογία (9η αγωνιστική)

1. ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ..............7...6...1...20-6...19
2.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ........7...5...2...17-11...14
3.ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ..................8...5...2...17-14..13
4.ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ........7...2...5...9-18....6
5.ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟΣ..............7...0...7...7-21....2

Η ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ θα αγωνίζεται από την περίοδο 2023-24 στην Α΄Κατηγορία ενώ οι ομάδες ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ, ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ, ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟΣ μαζί με τον ΔΙΚΕΦΑΛΟ ΓΕΡΙΟΥ που έπεσε από την Α΄Κατηγορία καθώς και οι τρείς πρώτες ομάδες του ομίλου για τις θέσεις 6-13 θα αγωνίζονται στην Β1 Κατηγορία.