Β ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο Άρης κυρίαρχος στο ντέρμπι και κορυφή

O Άρης Πολεμίου πήρε σοβαρό προβάδισμα για άνοδο στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ  Β Κατηγορίας Γυνσαικών. Στον Όμιλο Ανόδου 1-4 επικράτησε την Κυριακή 13 Μαρτίου στο ντέρμπι επί του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 06 βαθμούς σε δυο αγώνες. Η ομάδα του Αυγόρου έμεινε στους 03.

Ο Άρης επικράτησε με 25-23, 25-20, 25-12 σετ. Σε ένα κλειστό πρώτο σετ η ομάδα του Γ. Χαραλάμπους κέρδισε 25-23 και προηγήθηκε 1-0. Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Πολεμίου δειξε ότι θέλει να κτίσει momentum στο παιχνίδι και δεν άφησε σε κανένα σημείο του σετ την φιλοξενούμενη ομάδα να ανασάνει. Καθόλη τη  διάρκεια του σετ ήταν μπροστά στο σκορ έχοντας σε τρομερή φόρμα την Τέιλορ με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-20.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι “Πολεμίτισσες” θέλοντας όσο τίποτα άλλο το ροζ φύλλο αγώνος και τη νίκη μπήκαν εξίσου δυνατά και πήραν νωρίς νωρίς κεφάλι στο σκορ με 10-6, 12-7, 15-8, 18-10 και 22-11. Η καθολική υπεροχή των “πρασίνων” συνεχίστηκε σε όλο το 3ο σετ κερδίζοντας το τελικά με 25-12.

Στον άλλο αγώνα του Ομίλου η Αναγέννηση Δερ. επικράτησε της Ομόνοιας στη Δερύνειαμε 3-0 σετ (25-14, 25-14, 25-22) και βρίσκεται στη 2η θέση αυτή τη στιγμή.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1-4 (2 ΑΓΩΝΕΣ)

1. Άρης Πολεμίου 02-00 06-00 06
  2. Αναγέννηση Δερ. 01-01 04-03 03
  3. UClan Cyprus ΘΟΙ Αυγ. 01-01 03-03 03
  4. Ομόνοια 00-02 00-06 00