«Ροζ ομορφιές» και ονειρεύεται η Lemesos Volleyball

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα  που κέρδισε με ανατροπή την Ανόρθωση

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  3-2 (23-25, 17-25, 25-17, 25-22, 16-14)

Σε ένα αγώνα διαφήμιση  η Lemesos Volleyball με τεράστια ανατροπή κέρδισε την Ανόρθωση με 3-2 σετ στο Λύκειο Πολεμιδιών σε 122’. Με τη νίκη της η ομάδα του Ανδρέα Σπύρου ανέβηκε στους έξι βαθμούς τρεις λιγότερους από την ΑΕΚ και ελπίζει ενόψει της Β Φάσης. Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής για την 11η αγωνιστική και πρόσφερε τρομερό σασπένς και θέαμα.

Η Lemesos Volleyball που πέτυχε τη 2η σερί νίκη της επέστρεψε από το 0-2 σετ και πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή κέρδισε 3-2 σετ και πήρε δυο βαθμούς «χρυσάφι». Η Ανόρθωσις αρκέστηκε στον ένα βαθμό  μετά την επιστροφή σε αγώνες μετά την περιπέτεια του κορωνοϊού και  έχασε ευκαιρία να μειώσει στο -2 από την 3η ΑΕΛ.  (Η Ανόρθωσις έχει άλλο ένα εξ αναβολής αγώνα με την ΑΕΚ).

Πολύ ενδιαφέρον ήταν το παιχνίδι στο πρώτο σετ με την Ανόρθωση να επικρατεί με 23-25 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ.

Η Ανόρθωσις  ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο σετ και ξέφυγε με 13-20 για να επικρατήσει τελικά με 17-25 σε 25’ και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2 σετ.

Oι δυο ομάδες έκαναν καλό ξεκίνημα στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 08-08 αλλά η Lemesos Volleyball ανέβασε στροφές  και προηγήθηκε 16-10 δείχνοντας διατεθειμένη να μείνει στο παιχνίδι.  Οι «ροζ»  έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ και αύξησαν σε 22-12 με τον  Dragan Djordjevic να αποσύρει τις Κάλια Βασιλείου  Shvanska, Χαραλάμπους και Ζεμπύλα και ρίχνοντας στο παρκέ τις Έλενα Τσουτσούκη , Γεωργία Κωνσταντίνου, Πελαγία Τζιακίδου και Α. Ιωάννου ενώ πέρασε σαν λίμπερο η Τατιάνα Αντωνίου. Η Lemesos Volleyball «καθάρισε» το σετ με 25-17 σε 26’ και μείωσε σε 1-2 το σκορ.

Η Lemesos Volleyball μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 07-03 με την Ανόρθωση να παίρνει τάϊμ – άουτ.  Ωστόσο,  οι «ροζ» κράτησαν και ξέφυγαν 10-04, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε σε 10-09 και μπήκε στο σετ γερά. Η Lermesos Volleyball αύξησε εκ νέου σε 12-10 με το μομέντουμ του σετ να αλλάζει κάπως, αφού η Ανόρθωσις μείωσε εκ  νέου στον πόντο 13-12. H ομάδα του Ανδρέα Σπύρου αύξησε σε 16-13 στα μέσα του καθοριστικού σετ.  Η Ανόρθωσις όμως πήρε τρεις πόντους και κατάφερε να ισοφαρίσει 16-16.  Η Lemesos Volleyball στην τελική ευθεία διατηρούσε το προβάδισμα με  20-19, αλλά η Ανόρθωσις ισοφάρισε εκ νέου 20-20 και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν 22-22 με την Lemesos Volleyball να εξασφαλίζει τρεις χρυσούς πόντους και να επικρατεί 25-22 σε 27’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 το ματς.

Όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ με την Lemesos Volleyball να προηγείται 02-00, αλλά την Ανόρθωση να ισοφαρίζει σε 03 -03. Οι παίκτριες του Α. Σπύρου προηγήθηκαν 06-04 και ανάγκασαν τον D. Djordjevic να καλέσει  τάϊμ – άουτ. Η Ανόρθωσις επέστρεψε μείωσε αλλά με την αλλαγή του τερέν οι «ροζ» ήταν μπροστά με +2 08-06. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει 09-09 και τον Α. Σπύρου να καλεί στον πάγκο τις πετοσφαιρίστριές του.  Η Ανόρθωσις με την επιστροφή στο τερέν απέκτησε ψυχολογία αφού προηγήθηκε 09-10. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια με την Lemesos Volleyball να προηγείται 12-10 σε κομβικό σημείο. Νέο προβάδισμα για την Ανόρθωση 12-13 και όλα θα κρίνονταν σε μια «κλωστή».  Το τρομερό σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Lemesos Volleyball να προηγείται 15-14 με την ομάδα των «ροζ» να κερδίζει 16-14 σε 19’ και τον αγώνα με 3-2 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΣΠΥΡΟΥ): Horman, Dobrasinovic,Στ.Ιωάννου, Komlienovic, Σιδερά, Summer – Λίμπερο: Μιχαήλ- Αλλαγές: Σιαπάνη, Κέστα

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (D. DJORDJEVIC): Ζεμπύλα, Nikolova, Χαραλάμπους, Βασιλείου, Ριαλά, Shvanska – Λίμπερο: Δαϋίδ, Αντωνίου.- Αλλαγές Τσουτσούκη, Γ. Κωνσταντίνου, Ιωάννου, Τζιακίδου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 13Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ολυμπιάδα (13)  12-01 38-06 36
  2. Property Gallery Απόλλων (13) 11-02 35-09 33
  3. ΑΕΛ (13) 09-04 29-18 26
  4. Ανόρθωσις (12) 07-05 25-17 22
  5. Νέα Σαλαμίνα (13) 04-09  18-34 11
  6. Δικέφαλος (13) 03-10  14-34 10