Βόλεϊ Γυναικών: Μεγάλη νίκη για ΑΕΛ

Μεγάλη νίκη, τη δεύτερη συνεχόμενη στη σεζόν πέτυχε την Τρίτη 23 Νοεμβρίου η ΑΕΛ. Οι πρωταθλήτριες κουβαλώντας αρκετά προβλήματα, κέρδισαν στο τάϊ – μπρέικ τη Νέα Σαλαμίνα στο «παλατάκι» του Γυμνασίου Αγ. Νεοφύτου για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών και απέσπασε δυο πολύ σημαντικούς πόντους.

Το ματς στην προσωρινή έδρα της Νέας Σαλαμίνας ήταν για «γερά νεύρα», με την ΑΕΛ να προηγείται δυο φορές, τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει και τις «γαλαζοκίτρινες» να επικρατούν στο τάϊ – μπρέϊκ. Πρόκειται υπό τις περιστάσεις για δυο πολύ σημαντικούς βαθμούς για τη Λεμεσιανή ομάδα.

Η Νέα Σαλαμίνα βρέθηκε κοντά στη νίκη, αλλά χάνοντας στην «παράταση» του βόλεϊ πήρε ένα πολύτιμο βαθμό.

Η «πληγωμένη» ΑΕΛ έπαιξε με πάθος στο πρώτο σετ και δημιούργησε νταμπλ – σκορ 07-14. Οι «γαλαζοκίτρινες» βρέθηκαν στο +9 12-23 και κέρδισαν το σετ με 14-25 σε 20’ για το 0-1.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ στο δεύτερο σετ και εν μέρει τα κατάφερε 10-13. Οι «γαλαζοκίτρινες» ξέφυγαν όμως με 15-20. Η Νέα Σαλαμίνα τα έδωσε όλα και βρέθηκε να πριοηγείται με 23-22. Το σετ  είχε διάρκεια 34’ με τις «ερυθρόλευκες» να κερδίζουν 28-26 και να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ.

Η ΑΕΛ πήρε το τρίτο σετ, αφού ήταν καλύτερη. Η ομάδα του Μασιά βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και όταν το σκορ «άνοιξε» έπαιξε με σιγουριά. Η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας δεν τα παράτησε, αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» επικράτησαν με 20-25 σε 27’ γράφοντας το 1-2 σετ.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ. Η Νέα Σαλαμίνα πέρασε μπροστά με 06-03, αλλά η ΑΕΛ προσπέρασε 08-11. Οι «ερυθρόλευκες»  πήραν ξανά το προβάδισμα των τριών πόντων 17-14 και το σετ ήταν πολύ αμφίρροπο.  Οι παίκτριες του Γρηγόρου Μπάλλου  διατηρούσαν  το μικρό αυτό προβάδισμα ασφαλείας, ενώ το 21-18 ανάγκασε τον κόουτς της ΑΕΛ Στ. Μασιά να πάρει τάϊμ –άουτ. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν αποφασισμένες να πάρουν το σετ αφού αύξησαν σε +5 23-18. Η ΑΕΛ συνέχισε όμως την προσπάθειά της για να μείνει στο σετ. Εν τέλει η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 25-21 σε 26’ και ισοφάρισε σε 2-2 σετ τον αγώνα.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τάϊ – μπρέικ στα αρχικά του στάδια με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 03-03 και 07-07. H AΕΛ έφερε κατά κάποιο τρόπο το σετ στα μέτρα της όταν προηγήθηκε 08-12. Το τάϊμ – άουτ του «ερυθρόλευκου» κόουτς Γρ. Μπάλλου είχε αντίκτυπο, αφού η ομάδα του μείωσε στο -2  10-12, αλλά η ΑΕΛ αύξησε στους τέσσερις πόντους και κέρδισε με 11-15 σε 20’ εξασφαλίζοντας την πολύ σημαντική νίκη με 2-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Strefling, Lezhenkina, Προκοπίου, Kόκκινου, Palmieri, Θεοδούλου – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Αντωνίου, Χρ.  Ιωάννου, Γεωργίου.

AΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Πεχλιβάνη, Magdic, Παύλου, Στεφανίδη – Gryban – Λίμπερο: Κοκκή, Στ. Κωνσταντίνου –Αλλαγές: Κατσουνωτού, Potokar, Παναγιώτου.