Μεγάλο παιχνίδι και νίκη για την ΑΕΚ

«ΚΙΤΙΟΝ»: AEK – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (25-21, 28-26, 22-25, 25-21)

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στο «ΚΙΤΙΟΝ» την Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας  Γυναικών. Η ΑΕΚ μετά από αγώνα 112’ κέρδισε τον μαχητικό Δικέφαλο Γερίου με 3-1. Η ΑΕΚ πήρε την πρώτη νίκη και ο Δικέφαλος υποχρεώθηκε στην πρώτη ήττα. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολλές ανατροπές.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με την ΑΕΚ να εξασφαλίζει μικρό προβάδισμα 06-02, αλλά τον Δικέφαλο να μένει κοντά στο σκορ αλλά την ΑΕΚ να επικρατεί 25-21 σε 27’.

Ο Δικέφαλος έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 04-12 δημιουργώντας προϋποθέσεις ισοφάρισης. Η ΑΕΚ όμως μπήκε στο σετ μειώνοντας σε 16-18. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν καλύτερες και ανέκτησαν διαφορά ασφαλείας 19-23 . Η ΑΕΚ όμως έφερε το σετ στους έξτρα πόντους  όπου ανέτρεψε την κατάσταση, κέρδισε 28-26 σε 33’ και  ξέφυγε με 2-0 σετ.

Ξανά ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε πιο αποτελεσματικός στην αρχή του τρίτου σετ (05-07). Η ομάδα του Γ. Γεωργίου ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το σετ και προηγήθηκε 15-19, αλλά η ΑΕΚ μείωσε 22-23 με τον Δικέφαλο να κερδίζει 22-25 και μα μειώνει σε 1-2 σε 27’.

Στο τέταρτο σετ όλα κρίθηκαν σε λεπτομέρειες με το Δικέφαλο να προηγείται 10-14, όμως η ΑΕΚ με αποθέματα κατάφερε να γυρίσει το ματς να προηγηθεί 20-18 και να κερδίσει 25-21 σε 25’ και τον αγώνα με 3-1 σετ.

AEK( Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Χατζηπετρου, Condotta, Shevchuk, Xαραλάμπους, Στυλιανού,  - Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ. (Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Weg, Lukacs, Βατυλιώτη, Οικονομίδου, Karabinovic – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Παντελίδου, Διάκου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: A’ A. Κωνσταντινίδης  Β’ Α. Δανιήλ

ΕΠΟΠΤΕΣ: A’ A. Σοφοκλέους  Β’ Α. Δημητρίου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ M. Xαραλάμπους  Β’ Ε.Παπαχριστοφόρου

Παρατηρητής: Ν. Ευγενίου