Νίκη κυριαρχίας από «αμαζόνες»

Eντυπωσιακό το ξεκίνημα των «αμαζόνων» του Property Gallery Απόλλων στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Δείχνοντας ότι δεν «αστειεύεται» φέτος, η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε στο ντέρμπι της Ανόρθωσης στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» με 3-0 και εξασφάλισε το πρώτο τρίποντο με εμφαντικό τρόπo.

H Aνόρθωσις που παίζει με δυο ξένες  προσπάθησε πολύ στο δεύτερο σετ όμως δέχθηκε την πρώτη ήττα στη σεζόν.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τον Property Gallery Απόλλων που προηγήθηκε 11-05 στο πρώτο σετ. Η ομάδα του Γιαπάνη κυριάρχησε και προηγήθηκε 23-11 για να ολοκληρώσει σε 18’ το σετ με 25-11.

O Property Gallery Απόλλων πήρε τα ηνία και στο δεύτερο σετ και ξέφυγε με 07-01. Η Ανόρθωσις επιχείρησε να αντιδράσει, μείωσε σε 09-05 όμως οι «γαλάζιες» με τρεις διαδοχικούς πόντους αύξησαν σε 12-05. Η μορφή του σετ δεν άλλαξε με την ομάδα του Γιαπάνη να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα 15-09. Ο Property Gallery Απόλλων έδειχνε σταθερότητα και το ταμπλό στο «ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΡΕΝΑ» «έγραψε» 18-11. Η «Μεγάλη Κυρία» έκανε την προσπάθειά της και με το δικό της σερί μείωσε σε 22-18 κάτι που ανησύχησε τον κόουτς του Property Gallery Απόλλωνα που κάλεσε τάϊμ – άουτ.

Το σετ απέκτησε ενδιαφέρον με την Ανόρθωση να μην τα παρατά, αλλά τον Property Gallery  Aπόλλων να κερδίζει 25-21 σε 29’ αυξάνοντας το σκορ σε 2-0 σετ.

Ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε με 05-02 στο τρίτο σετ  ενώ συνεχώς αύξανε το σκορ για να προηγηθεί με +10 18-08. Οι «γαλάζιες» τελικά επικράτησε με 25-10 σε 21’ και εξασφάλισε τη νίκη με 3-0 και   πήραν το πρώτο τρίποντο.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ventura, Lavrouk, Ιορδάνους, Λάμπρου, Perez, Nogueras –Λίμπερo: Ζακχαίου - Αλλαγές: Popolitiova.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (D. DJORDJEVIC): Nicolova, Ριαλά, Βασιλείου, Shvanska, Ζεμπύλα, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋϊδ. – Αλλαγές: Ιωάννου, Τζιακίδου.