Βόλεϊ Γυναικών: «Ερυθρόλευκο» βήμα ανόδου

Bήμα για την απευθείας άνοδο στην ΟΠΑΠ Α Κατηγορία Γυναικών έκανε το Σάββατο 03 Απριλίου 2021 η Νέα Σαλαμίνα.

Οι «ερυθρόλευκες» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ομίλου 1-4 κέρδισαν στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου την Ανόρθωση Πετόσφαιρα με 3-0. Η Νέα Σαλαμίνα με 2 νίκες σε 2 αγώνες προηγείται με έξι βαθμούς. Εξάλλου, μεγάλο παιχνίδι έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο Γυμνάσιο Πολεμίου με τον Δικέφαλο Γερίου να κερδίζει τον Άρη Πολεμίου με 3-2 σετ. Αυτή τη στιγμή, ο Δικέφαλος με 4 βαθμούς  κατέχει τη θέση που οδηγεί στους αγώνες μπαράζ με το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που δίνει μια θέση στην Α Κατηγορία. Στο ντέρμπι Νέα Σαλαμίνα – Ανόρθωσις Πετόσφαιρα οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν μια σημαντική νίκη. Στο πρώτο σετ οι πρωτοπόρες ήταν πολύ καλύτερες κερδίζοντας 25-17 και προηγήθηκαν 1-0 σετ.

Η Ανόρθωσις Πετόσφαιρα τα έδωσε όλα στο δεύτερο σετ και η ταυτόχρονα καλή απόδοση της Νέας Σαλαμίνας οδήγησε το σετ στους έξτρα πόντους με τις «ερυθρόλευκες» να κερδίζουν 26-24 αυξάνοντας το προβάδισμα σε 2-0 σετ. Με όπλο την ψυχολογία η Νέα Σαλαμίνα πέρασε και τον «σκόπελο» του τρίτου σετ κερδίζοντας με 25-21 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Γυμνάσιο Πολεμίου μεταξύ  Άρη Πολεμίου – Δικέφαλου Γερίου. Ο Δικέφαλος κέρδισε 3-2 και ανήλθε στους 04 βαθμούς, ενώ τον πρώτο του πόντο κατέκτησε ο Άρης Π. Οι «κιτρινόμαυρες» άρχισαν ιδανικά κερδίζοντας τα πρώτα δυο σετ με 19-25 και 16-25 και προηγήθηκε 0-2 σετ. Η χαλάρωση των παικτριών του Γιώργου Γεωργίου και η κατακόρυφη άνοδος του Άρη έφεραν την ισοφάριση σε 2-2 αφού οι γηπεδούχες κέρδισαν το τρίτο και τέταρτο σετ με 25-21 και 25-22. Όλα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ όπου ο Δικέφαλος πιο αποτελεσματικός επικράτησε με 11-15 κερδίζοντας τον αγώνα με 3-2 σετ. Η

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 1-4
Nέα Σαλαμίνα (2) 02-00 06-01 06
Δικέφαλος Γερ. (2) 02-00 06-04 04
Άρης Πολ. (2) 00-02 03-06 01
Ανόρθωσις Πετ. (2) 00-02 02 -06 01

Τέταρτη  στον Α ΄Όμιλο η Αναγέννηση Δερ. Το Σάββατο ολοκληρώθηκαν και οι εκκρεμότητες στον Α Όμιλο της πρώτης φάσης με την Αναγέννηση Δερύνειας να κερδίζει μετά από ωραίο αγώνα στο Λύκειο Βεργίνας τον Μαραθώνα Κ.Β. με 3-2 σετ (16-25, 25-20,22-25, 25-22, 09-15). Η Αναγέννηση τερμάτισε στην 4η θέση και ο Μαραθώνας Κ.Β. στην 5η θέση. Η Αναγέννηση θα αντιμετωπίσει για την 7η θέση τον ΑΠΟΚ και ο Μαραθώνας Κ.Β. τον Αχιλλέα Κ. Οι αγώνες θα είναι διπλοί και θα γίνουν στις 07 και 14 Απριλίου 2021. Λεζ. Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε και έμεινε μόνη στην 1η θέση του Ομίλου 1-4.